İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Arkeoloji / Popüler

Anlaşmazlık Elması Deyimi ve Troya Savaşı

Anlaşmazlık Elması Deyimi ve Troya Savaşı

Yıllar yıllar önce, antik çağlarda, on iki tanrının Olympus Dağı’nda yaşadığı zamanlarda Zeus, Fthia kralı Peleus’un bir deniz perisi olan Nereus’un kızı Thetis ile evlenmesine karar verdi. Düğün Pelion’da gerçekleşti ve tüm tanrı ve tanrıçalar davet edildi.Kıskançlık ve anlaşmazlık, tabiri caizse “fitne fesat”  tanrıçası olan Mars’ın kız kardeşi ve Night’ın kızı olan Eris hariç.

Tanrılar onu Peleus ve Thetis’in evliliğine davet etmediğinde, sinirlendi ve öcünü almaya karar verdi. Gizlice düğüne gitti, Athena, Hera ve Venüs’ün olduğu masanın ortasına bir elma bıraktı. Elmanın üzerinde , “en güzele” yazıyordu. Beklendiği gibi, üç tanrıça hemen en güzele olan elmanın kimin için  olduğunu tartışmaya başladı. Anlaşmazlık Elması hikayesi de tam olarak burada başladı.

Jüpiter  üç tanrıçadan herhangi birini üzmek istemedi. Tarafsız birine ihtiyaç vardı. Bu yüzden onlara, Truva prensi  Paris’in en güzel tanrıçayı seçmesi için Truva’nın yanındaki Idi dağına gitmelerini söyledi. Böylece Hermes’le birlikte üç tanrıça İdi’ye uçtu ve  prensin huzuruna çıktı. Tanrıçalar kendisini en güzel seçmesi için Paris’e vaatler verdiler. Athena ona manevi bilgelik için, Hera  kral olması için  ve Afrodit ise  yeryüzünün en güzel kadınını kendine eş yapması için söz verdi. Paris elmayı Venüs’e verdi.Venüs Paris’e verdiği söz üzerine ona eş olacak yeryüzünün en güzel kadını açıkladı..

Sparta kralı Menelaos’un karısı olan Helen. Paris hızla Sparta’ya yelken açtı, gösterişli hediyelerle Menelaos Sarayı’na geldi. Orada,  Truva kralının oğlu olarak güzel  karşılandı ve ağırlandı. Ancak Paris, Venüs’ün yardımıyla Helen’i büyüledi ve onunla kaçması için ikna etti. Ve bir gün Menelaos ortalarda yokken, Truva’ya gittiler. Eris’in elması Trojan Savaşı’yla  sonuçlandı. Eris amacına ulaşmıştı. Bugün bizde aynı anda iki veya daha fazla kişi tarafından talep edilen ve kavgaya neden olan bir şey için ” anlaşmazlık elması ” ifadesini kullanıyoruz.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Her şeyi yazdı bir tek biyografisini yazamadı..

1 Yorum

  1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Yorum Yazın