İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Sağlık / YAŞAM

Argan Yağının Faydaları : Bilimsel Araştırmalar Argan için ne diyor?

Argan Yağının Faydaları : Bilimsel Araştırmalar Argan için ne diyor?

Argan yağının faydaları konusunu yapılmış bilimsel araştırmalar, hayvan ve insan denekler üzerinde gerçekleştirilmiş deneyler ışığında el edilen verilere dayalı bilgileri sizlere aktarıyoruz. Tamamı bilimin ışığında elde edilmiş bu verilere dair dilerseniz yazının sonunda  yer alan kaynakça bölümünde araştırmaların orjinal metinlerini (ingilizce) okuyabilirsiniz.

Argan yağı temel olarak yağ asitlerinden ve çeşitli kimyasal bileşiklerden oluşur. Argan yağının yağ içeriğinin çoğunluğu oleik ve linoleik asitlerinden oluşur. Argan yağının yağ asidi içeriğinin yaklaşık% 29-36’sı ise omega-6’dan gelir, bu oranlar Argan yağını temel besin maddesi olarak zengin bir kaynak haline getirir.  Oleik asit, argan yağının yağ asidi bileşiminin % 43-49’unu oluşturur ve çok sağlıklı bir yağdır. Zeytinyağında da bulunan oleik asit, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkisi ile ünlüdür.

Ek olarak, argan yağı sağlıklı cilt, saç ve gözler için gerekli olan zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bu vitamin aynı zamanda güçlü antioksidan özelliklere sahiptir .

Antioksidan ve Antienflamatuar Özelliklere Sahip

Argan yağındaki çeşitli fenolik (kimyasal) bileşikler, antioksidan ve antienflamatuar (iltihap önleyici) özelliklerinden sorumludur.

Argan yağı, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmak için güçlü bir antioksidan görevi gören yağda çözünen bir vitamin olan E vitamini veya tokoferol bakımından zengindir. CoQ10, melatonin ve bitki sterolleri gibi argan yağında bulunan diğer bileşikler de antioksidan kapasitesinde rol oynarlar .

Son zamanlarda yapılan bir deney çalışmasında, deneydeki bir kontrol grubunda , yüksek derecede enflamatuar bir karaciğer toksinine maruz kalmadan önce argan yağı ile beslenen farelerde, enflamatuar göstergelerde önemli bir azalma olduğunu ortaya koydu.

Ek olarak, bazı araştırmalar, yaralanmalar veya enfeksiyonların neden olduğu iltihabı azaltmak için argan yağının doğrudan cildinize de uygulanabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, argan yağının insanlarda inflamasyon ve oksidatif stresi azaltmak için tıbbi olarak nasıl kullanılabileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kalp Sağlığını Artırabilir

Argan yağı, tekli doymamış, omega-9 yağ olan zengin bir oleik asit kaynağıdır .

Oleik asit, avokado ve zeytinyağları da dahil olmak üzere diğer bazı gıdalarda da bulunur ve çoğu zaman kalp koruyucu etkilerle bilinir . Bir başka araştırma; argan yağının, kandaki antioksidan seviyelere etkisi ile kalp hastalığı riskini azaltma kapasitesindeki zeytinyağına benzeyebildiğini tespit etti.

Bir başka araştırmada ise, daha yüksek dozlarda argan yağı alımının, düşük “kötü” LDL kolesterol seviyeleri ve daha yüksek kan antioksidan seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. 40 sağlıklı insanda kalp hastalığı riski üzerine yapılan bir çalışmada, 30 gün boyunca günde 15 gram argan yağı tüketenler, “kötü” LDL ve trigliserit seviyelerinde sırasıyla% 16 ve% 20 azalma yaşamıştır .

Bu sonuçlar ümit verici olmakla birlikte, argan yağının insanlarda kalp sağlığını nasıl destekleyebileceğini daha iyi anlamak için daha büyük çalışmalar gereklidir.

Diyabet İçin Faydaları Olabilir

Bazı erken dönem hayvan araştırmaları, argan yağının diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. İki çalışma, argan yağının yanı sıra yüksek şekerli bir diyetle beslenen farelerde açlık kan şekeri ve insülin direncinde önemli bir azalma ile sonuçlanmıştır. Bu çalışmalar büyük oranda bu faydaları, yağın antioksidan içeriğine bağladı. Bununla birlikte, bu tür sonuçların mutlaka aynı etkilerin insanlarda görüleceği anlamına gelmez. Bu nedenle, insan araştırması gereklidir.

Antikanser Etkileri Olabilir

Argan yağı, belirli kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını yavaşlatabilir. Bir test tüpü çalışmasında argan yağından prostat kanseri hücrelerine polifenolik (kimyasal) bileşikler uygulanmıştır. Ekstrakt, kanser grubunun kontrol grubuna kıyasla% 50 oranında inhibe (etkisiz hale getirmiştir) etmiştir.

Cilt Yaşlanma Belirtilerini Azaltabilir

Argan yağı hızla birçok cilt bakım ürünü için popüler bir bileşen haline geldi. Bazı araştırmalar, argan yağı alımının, iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca, doğrudan cildinize uygulandığında sağlıklı cildin onarılmasını ve korunmasını da destekleyebilir, böylece yaşlanma belirtilerini azaltır. Bazı insan çalışmaları, hem doğrudan hem de doğrudan alınan argan yağının menopoz sonrası kadınlarda cilt elastikiyetini ve hidrasyonunu arttırmada etkili olduğunu göstermektedir.

Bazı cilt hastalıklarını tedavi edebilir

Argan yağı, uzun yıllardır enflamatuar cilt hastalıklarını tedavi etmek için popüler bir çaredir. Argan Yağı’nın cilt enfeksiyonlarını tedavi etme yeteneğini destekleyen sınırlı bilimsel kanıt bulunmasına rağmen, bu amaç için halen sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar, argan yağının birkaç antioksidan ve antienflamatuvar bileşik içerdiğini gösterir, bu nedenle cilt dokusunu tedavi ediyor gibi görünebilir. Bilim bu konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duymaktadır.

Yara İyileşmesini Teşvik Edebilir

Argan yağı, yara iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bir hayvan deneyi, ikinci derece yanıklarında argan yağı verilen farelerde, 14 gün boyunca günde iki kez uygulanarak, yara iyileşmesinde önemli bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Bu veriler kesin bir şey kanıtlamamasına rağmen, argan yağı için yara iyileşmesinde ve doku onarımında olası bir rol olduğunu gösterir. Bununla birlikte, insan araştırmasına da ihtiyaç vardır.

Cilt ve Saçları Nemlendirir

Argan yağının yağ içeriğinin çoğunu oluşturan oleik ve linoleik asitler, sağlıklı bir cilt ve saç bakımı için hayati öneme sahiptir. Argan yağı genellikle doğrudan deri ve saça uygulanır, ancak alındığında da etkili olabilir. Bir çalışmada, argan yağı uygulaması, menopoz sonrası kadınlarda cildin nem içeriğini iyileştirmiştir. Argan yağının saç sağlığı için spesifik kullanımı üzerine herhangi bir araştırma olmamasına rağmen, bazı çalışmalar, karşılaştırılabilir bir beslenme profiline sahip diğer bitkisel yağların, bölünmüş uçları ve diğer saç hasarını azaltabileceğini göstermektedir.

Cilt Çatlaklarının Giderilmesi ve Önlenmesi

Deri Çatlakları için Sık Kullanılan Argan yağı, çatlak izlerini önlemek ve azaltmak için kullanılır, ancak etkinliğini kanıtlamak için herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Aslında, argan yağı dahil herhangi bir tedavinin, gerilme ile oluşan çatlak izi azaltılmasında etkili bir araç olduğuna dair güçlü bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, araştırmalar, argan yağının iltihaplanmayı azaltmaya ve cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu yüzden birçok insan çatlakları için kullanmada başarılı olduklarını düşünmüş olabilir. Ancak belirttiğimiz gibi Argan yağının çatlaklara kesin olarak iyi geldiğine dair elimizde bilimsel bir çalışma mevcut değildir.

Bazen Sivilce Tedavisinde Kullanılır

Bazı kaynaklar, argan yağının sivilce için etkili bir tedavi olduğunu iddia etse de, kesin bilimsel araştırmalar bunu desteklememektedir. Bununla birlikte, argan yağının antioksidan ve antienflamatuar bileşikleri, sivilce kaynaklı cildin kızarıklığını ve tahrişini azaltabilir. Bu yağ ayrıca sivilce önlenmesinde önemli olan cilt nemlenmesine de katkıda bulunabilir. Argan yağının sivilcenizi tedavi etmede etkili olup olamayacağı, sivilcelerin oluşum nedenine bağlı olacaktır. Kuru cilt veya ciltte genel bir tahriş ile mücadele ediyorsanız, argan yağı bir çözüm sağlayabilir. Bununla birlikte, sivilceniz hormonlardan kaynaklanıyorsa, argan yağı muhtemelen belirgin bir fayda sağlamayacaktır.

KAYNAKÇA (İLERİ OKUMA)

Güvenilir Kaynak: Oregon Eyalet Üniversitesi, Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, Cambridge

  1. Argan oil: Occurrence, composition and impact on human health

2. Oleic acid content is responsible for the reduction in blood pressure induced by olive oil, NCBI (Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi)

3. Evidence of hypolipemiant and antioxidant properties of argan oil derived from the argan tree (Argania spinosa)

4. Consumption of argan oil may have an antiatherogenic effect by improving paraoxonase activities and antioxidant status: Intervention study in healthy men, ncbi.nlm.nih.gov

5. Skin hydration in postmenopausal women: argan oil benefit with oral and/or topical use, NCBI (Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi)

6. Ethnobotanic, Ethnopharmacologic Aspects and New Phytochemical Insights into Moroccan Argan Fruits

7. The effect of dietary and/or cosmetic argan oil on postmenopausal skin elasticity

8. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils

9. Stretch marks during pregnancy: a review of topical prevention

10. Hair Cosmetics: An Overview

11. Skin hydration in postmenopausal women: argan oil benefit with oral and/or topical use

12. Essential Fatty Acids and Skin Health, Oregon State University

13. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın