İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Afiş / Dekorasyon / Genel

Balkon tasarımı: Balkonunuzu şık bir mekana nasıl dönüştürürsünüz?

Balkon tasarımı: Balkonunuzu şık bir mekana nasıl dönüştürürsünüz?

Balkonunuzu sadece birkaç adımda şık bir açık hava yaşam alanına dönüştürün.


Uzun yaz günleri nihayet geldi ve bu güneşli günlerde biraz dışarıda dinlenmek ve rahatlamaktan daha iyi bir yol yok. Kuşkusuz, balkonlar genellikle sadece birkaç metrekareden ibaret ancak yaz günlerinde birçok insan için favori bir yer haline gelirler. Ve küçük alan, stilden taviz vermeniz gerektiği anlamına gelmez. En rahat mobilyalardan, çiçeklerden ve bu uzun yaz geceleri için atmosferik aydınlatmaya kadar, balkon tasarım fikirlerimize bir göz atın.

Balkonunuzu tüm yaz planlarınız için hazır hale getirmenin zamanı geldi. Bu küçük dış mekânınızı şekillendirmek çok fazla zaman almaz; tek ihtiyacınız olan biraz ilham. Balkon tasarım fikirlerimizden ilham alın ve balkonunuzu bu yaz dinlendirici bir açık hava alanına dönüştürün.

Arkanıza yaslanın ve keyfini çıkarın: En rahat Balkon Mobilyaları

Balkonunuzda muhtemelen her şeyden daha fazla kullandığınız bir alan var  -oturmak, hatta biraz dinlenmek ve rahatlamak için uzanmak.

Bunu akılda tutarak, yaz havasından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için doğru balkon mobilyalarını seçmeniz önemlidir.  Bir aile kahvaltısı ve akşam yemeği olduğunda ağırlayacak büyüklükte, ya da en azından bir fincan kahve yanında gazeteni okuyabileceğin yeterlilikte bir masa.

Geniş bir balkona sahip olsanız bile, büyük bir masa ve ailenizin ve arkadaşlarınızın etrafında oturması için yeterli sandalyeler ekledikten sonra oldukça dolu göründüğünü görebilirsiniz. Alan bir sorunsa, esnek mobilyalar dikkate alınmaya değer olabilir. Öğleden sonraları kahvaltı salonunuzu şezlong için değiştirebilir ve mobilyalar kışın bodrum katında saklanabilir.

Bu balkon tasarım fikirleri balkonunuzu yeni favori yaz noktanıza dönüştürecek.

İç mekânınıza uyguladığınız iç tasarım konseptleri balkonunuz için de aynı derecede geçerlidir: Her şey ayrıntılarda, özellikle küçük alanlarda. Mükemmel balkonunuzu bitirmek için, özenle seçilmiş birkaç aksesuara ihtiyacınız olacak. Bu, ailenizden miras aldığınız soluk eski koltuk minderlerini yeni bir setle değiştirmenin zamanı geldi demektir.

Yer döşemesini de biraz düşünün, kolayca ve çok düşük bir maliyetle çekici bir yeni görünüm yaratabilirsiniz. Ahşap görünümlü karolar sadece birkaç saat içinde döşenebilir. Bu balkonunuza daha rahat ve hoş bir his verecektir. Ya da bir dış mekân halısı daha kolay bir son dokunuştur.

Yeşil bir cennet: Balkon tasarımınıza hayat veren nefes alan bitkiler

Yeşil bir cennet: Balkon tasarımınıza hayat veren nefes alan bitkiler

Bize göre, bitkisiz balkonlar üzücü bir manzaradır. Zevkinize göre birkaç saksı edinmeniz ve çiçek ekmeniz balkonunuza hoş bir hava katabilir.

Ancak balkon bahçenizden en iyi şekilde yararlanmak için, hangi bitkilerin balkonunuzda gelişme olasılığının yüksek olduğunu araştırmalısınız. Örneğin zakkum gibi güneş seven bir bitki kuzeye bakan bir balkonda yetişmeyebilir. Ya da begonyalar doğrudan güneş ışığını sevmez gölgeyi tercih ederler. Ayrıca kendinizi de denkleme dâhil etmelisiniz. Sürekli su isteyen bir bitkiye ayıracak vaktiniz var mı? Eğer cevabınız yok ise bitki seçiminizi kaktüs türevlerinden yapmanız gerek.

Ne seçerseniz seçin, her balkonda bir alanı hak eden bir bitki türü vardır: Otlar mutfakta faydalıdır ve balkonunuza hoş bir koku verir. Fesleğen ve biberiye gibi klasikler de dâhil olmak üzere balkonunuzda kolay bakım gereken bir dizi ot için yer açabilirsiniz.

Evinizde lamba ile bitki yetiştirmek konusunu ele aldığımız içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Güneşe, rüzgâra ve meraklı gözlere karşı koruma

Birkaç büyük bitki için yeriniz varsa, bunu balkonunuzda doğal bir görsel bariyer olarak mahremiyet için kullanabilirsiniz. Örneğin bambu meraklı gözleri algılar, rüzgârı uzak tutar ve balkonunuza bir plaj bar görünümü verir.

Özellikle güneye bakan balkonlarda, kendinizi güneşten korumanın bir yolunu bulmak önemlidir. Bir tente tarzı güneşlik yerine, balkon korkuluklarınıza bağlanan bir şemsiye tercih edebilirsiniz.  Bulutlu günlerde bile ortamı neşelendirmek için renkli bir kumaş seçmek güzel olabilir. Ayrıca, satın aldığınız şemsiyenin sizi zararlı UV ışınlarına karşı koruduğunu da kontrol etmelisiniz.

Balkon tasarım fikirleri: Rahat yaz akşamları için mumlar ve ateş çukurları

Gün boyunca, balkonunuzda güneşten kaçmak zor olabilir ama gün batımından sonra gökyüzü hızla kararır.

Balkonunuzda, mumlar, fenerler, peri ışıkları ve yağ lambaları dahil olmak üzere atmosferik ruh hali aydınlatması oluşturmanın birçok yolu vardır. Böylece güneş battıktan sonra balkonunuzun keyfini çıkarabilirsiniz. Güneş enerjili ışıklar balkonlar için idealdir.

Daha büyük balkonlarda, serin akşamlarda sizi sıcak tutacak ve sıcak bir atmosfer yaratacak bir ateş çukuru veya sepet ekleyebilirsiniz.

Hayalinizdeki balkon tasarımını oluşturmak için çok fazla şeye ihtiyacınız yok. Sadece birkaç parça rahat mobilya, minderler, akşamlar için aydınlatma ve belki de zemin için hızlı ve kolay bir kaplama, ayrıca uygun bir şemsiye. Ve son dokunuşu unutmayalım: Bitkiler, bitkiler ve daha fazla bitki. Her şeyi tamamladıktan sonra, yeni balkonunuzda  keyifli molalar verebilirsiniz.

Balkonunuzu yaza nasıl hazırlıyorsunuz? Balkon tasarım fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Her şeyi yazdı bir tek biyografisini yazamadı..

Yorum Yazın