İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Afiş / Sinema

Dark Teorileri : Bu Teoriler Beyin Yakıyor

Dark Teorileri : Bu Teoriler Beyin Yakıyor

 [Not: Bu içerik, Dark’ın ikinci sezonu için önemli spoilerlar içeriyor.]

MÜFETTİŞ CLAUSEN KİM? KARDEŞİNİN HİKAYEDE BİR ÖNEMİ VAR MI?

Müfettiş Clausen, temel olarak Dark Sezon 2’deki tek yeni karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bazı yönlerden Clausen, çok karanlık bir karakter. Dark’ta konusu edilen hikaye akışından tamamen habersiz olarak görünen bu karakter; hareketlerinin ve bu hareketlerin sebep olacağı sonuçların etrafındaki insanları veya daha geniş zaman çizelgesini nasıl etkileyeceği konusunda hiçbir endişesi yok. Ayrıca, eylemlerinin kıyameti tetikleyeceğinden de bihaber olarak korkusuzca hareket ediyor.

Kıyamet olayına sebep olma rolünün dışında, Clausen’in asıl amacı, 1. sezondaki zaman yolculuğu cinayeti için Aleksander’ın öyküsünden şüphe etmekti. Boris, yani yeni adıyla Aleksander ve geçmişte öldürdüğü tahmin edilen müfettişin kardeşi ile birlikte 3. sezonun hikayesinde önemli bir yere sahip olabilir. Eğer durum böyle değilse, sonsuza kadar bu karaktere hoşçakal diyebiliriz.

CHARLOTTE, ELISABETH VE NOAH’IN AİLE AĞACININ ÖNEMİ

Charlotte ve Elisabeth’in karşılıklı anne ve kızları olarak ilişkisi, belki de tüm serinin en akıl almaz paradokslarından biriydi. Dark’ta işlendiği gibi, Ayakkabı bağı paradoksu (Bootstrap Paradoksu), sonsuz bir zaman döngüsünden geçen bir nesnenin ayırt edilebilir herhangi bir kökenini kaybettiğini ve belirli bir neden olmadan sadece “var olduğunu” belirtir.

Noah, yalnızca Charlotte’ın babası değil, aynı zamanda Charlotte’un kızı Elisabeth’in de annesi olduğunu ortaya koyuyor. Bunun detayları hala biraz sisler altında. Muhtemelen, Noah ve Elisabeth, 2020’de Elisabeth’in ve babasının Regina ve Claudia Tiedemann ile sığındıkları sığınakta genç Nuh sığınağa vardıktan sonra bir ilişki geliştiriyorlar. Bu zaman çizgisinin ilerisinde, Elisabeth ve Nuh’un bir çocuğu oluyor. Charlotte. Ve Nuh muhtemelen geri dönüyor ve Winden’in saatçisi ve “Zaman Yolculuğu” nun yazarı olan adama Charlotte’u emanet ediyor.

Bunun neden yaptığı ile ilgili net bir şey söylemek mümkün değil.  Umarım, üçüncü sezon Nuh ve Elisabeth’in ilişkisinin nasıl ortaya çıktığını ve daha ayrıntılı olarak Elisabeth’in Gelecekte Winden grubunun nasıl lideri haline geldiğini öğrenebiliriz.

YENİ MARTHA KİMDİR VE NEREDEN GELDİ?

Alternatif Martha’nın alternatif bir dünyadan geldiğini söylemesi ile birlikte, zaten zamanlarla karışık olan kafamız bir de Alternatif dünyalar ile iyice karıştı desek yeridir. Martha, Jonas’a, “sorunun ne zaman değil, “hangi dünyadan” olduğunu” söyledi. Bu diyalog hikayede ilk etapta kafamızı çok karıştırmasına rağmen rağmen Dark evreni hakkında bir çok sorunun da ilk cevabı olabilir. Örneğin eğer Martha, alternatif bir dünyadan geldiyse bir başkası daha gelmiş olabilir. Veya başka bir dünyadan gelen birinin bu döngüyle ilk kez mi kesişti yoksa Alternatif Dünyadan Martha’nın gelişi her zaman planın bir parçası mıydı? Jonas’ın ne kadar şaşırdığına bağlı olarak, en azından Claudia’nın onu Yeni Martha’nın geleceği konusunda uyarmadığını söyleyebiliriz, ancak daha önce hiç yaşanmamış bir döngüye tamamen yeni bir katkı yapması mümkün olabilir.

Öte yandan, bu yeni alternatif dünya kavramının gelişmekte olan hikaye için önemini şöyle izah edebiliriz.

Bu dünyalar benzer döngüye sahip midir, yada başlı başına başka döngülere mi sahipler?,  döngüseller değiller mi? İnsanların fiziksel açıdan çok benzer olduklarından eminiz. Martha hala Martha. Martha’nın farklı görünüme sahip olduğunu biliyoruz ve gördüğümüz kıyamete kıyasla stil durumuna bağlı olarak dünyası biraz daha iyi durumda. Ayrıca dünyasının teknolojik olarak daha gelişmiş olduğunu da biliyoruz. Birincisi, daha küçük, daha gelişmiş bir zaman makinesi var. Bir diğer mevzu, karakterlerimizin henüz bir seçenek olduğunu dahi bilmediği bir başka alternatif dünyaya seyahat etti. Tüm bunlardan alternatif dünyadan gelen Martha ‘nın Jonas’ın dünyasına göre konunun çok ama çok ilerisinde olduğunu anlayabiliyoruz.

Tüm bu nedenlerle, bu alternatif dünya konusunun Dark’ın final sezonunun odağı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz..

MİKKEL’İ 1986 ‘YA GÖNDEREN JONAS HANGİ ZAMANDAN?

Bu oldukça basit bir şekilde cevaplanan ancak görünenin ötesinde tamamen bir gizem olan altın sorulardan biridir. Dizinin bize şu ana kadar sunduğu kadarıyla, Esas Jonas (dizinin çoğunda izlediğimiz ve Martha’yı göl kenarında öpen Jonas) Mikkel’i mağaraya götüren Jonas’mış gibi görünüyor.

Alternatif bir Jonas olması mümkün mü?

Yetişkin Jonas Mikkel’i 1986’ya gönderen olamazdı, çünkü Mikkel’i mağaraya yönlendiren kişinin Genç Jonas gibi göründüğünü biliyoruz. Final Döngüsünde yer alan Jonas olabilirdi (Yıldönümü partisinde Martha ile birlikte olan, sezonun sonuna doğru gördüğümüz kişi), ancak mağaradan kaçan birine benziyordu.

Dolayısıyla bu da bizi iki olasılığa getiriyor.

Bugüne kadar gözümüzün önünde olmayan, etrafta dolanıp, zaman çizelgesi hatalarını düzeltmeye ve son döngünün başlangıcını sağlamaya çalışan başka bir Genç Jonas daha olabilir. Bu açıklama mantıklı ama aşırı karmaşık görünüyor, Dark için bile fazla karışık. Dolayısıyla bu senaryo üzerinde fazla durmayacağız.

Üzerinde durmak istediğim diğer ve en muhtemel olasılık Alternatif Dünya’dan Gelen Jonas Olabileceği Yönünde

Bu alternatif Jonas ile ilgili pek çok taş yerli yerine oturuyor. Bu alternatif Jonas ile ilgili pek çok taş yerli yerine oturuyor. Eğer alternatif dünyadan bir Jonas geldiyse ve Mikkel’i 1986 ya göndererek döngüyü başlattı ve her döngüyü başlatmakta da parmağı varsa şunu demek yanlış olmaz.

Adam, Alternatif dünyadan gelen Jonas olabilir.

Çok uçuk kaçık bir olasılık gibi görünüyor olabilir ancak hikaye akışına bakarsanız şayet feci şekilde de mantıklı olduğu sonucuna varıyoruz. Başlangıç döngümüzde yer alan Genç Jonah ile orta yaşlardaki Jonah arasında ortak yönler döngüyü sonlandırmak. Ve her iki karakterin de güvenmediği ve asla da güvenmeyeceklerinden emin oldukları tek isim Adam. Hal böyleyken bu karakterlerin gelecekte Adam karakterine bürünmesi zor bir ihtimal gibi görünüyor. Kaldı ki, genç Jonas’tan orta yaşlardaki Jonas’a gelene kadar Adam olmamak yolunda gayet istikrarlı bir şekilde ilerleyebilmiş bu karakter.

Ancak alternatif evrenden gelen, mevcut karakterlerimizle benzer endişeleri paylaşmayan bir Jonas pek tabi gelecekte Adam karakteri olabilir.

BARTOSZ KARAKTERİ İLE İLGİLİ BOŞLUKLAR

Bartosz karakteri sürekli itilen kakılan bir karakter. Martha ‘dan sevgisine karşılık bulamıyor, arkadaşları tarafından sevilmiyor. Nuh (Noah) ‘un onu neden zaman yolcusu olarak seçtiği sorusuna odaklanalım.

Bartosz’un eline bir zaman makinesi verip ona ne yaptığını bilemediğimiz, zamanda yolculuk yaptığı görevler verdi. Daha sonra mağarada Jonas’ı arayan Magnus, Martha,  Franziska ve  Elisabeth hep birlikte Bartosz’un aslında bir zaman yolcusu olduğunu öğrendiler. Bartosz’a söylenen şu replik durumu açıklamaya yetiyordu “belki de görevin bizim bunları öğrenmemizdi” nitekim Magnus ve Franziska’yı Adam’ın yanında gördük. Şimdi akıla şu soru geliyor.

Nuh’un Adam’ın planından hoşnut olmadığını ve ona güvenmediğini öğrendik. Peki tüm bunların üzerine Nuh, neden Adam’ın gelecekte elini güçlendirecek Magnus ve Franziska desteği için Bartosz’u kullandı?

Hazır mısınız?

Ya Adam, kimliği konusunda Nuh’a karşı da dürüst olmadıysa? Sonuç olarak yüzü tanınmaz halde olan biri var. Adam karakteri, kim olduğunu iddia ederse, o olacaktır.

Bu durumda Bartosz karakteri Nuh ve diğer tüm karakterler tarafından önemi küçümsenen bir karakter halini alıyor.

Bartosz Adam olabilir mi?

Olmaması için bir sebep yok. Adam’ın Jonas’tan 2019 yılındaki Michael’ın intiharının engellemesini istemişti, hatırlıyor musunuz?

Peki Adam böyle bir şeyi neden istesin?

Dark’ta yaşanan tüm bu paradokslardan sonra Michael’in intihar etmesinin engellenmesi her şeyin sonlandırılması anlamına gelmiyor. Sadece Jonas’ı bu paradoks denkleminden çıkaracak bir eylem olurdu. Jonas oyun dışı kalır, döndü onsuz da devam ederdi. Mevcut paradoks içerisinde Ne Mikkel’in ne Jonas’ın ne de bir başka karakterin anahtar rolü falan yok. Her biri kendilerinin de ifade ettiği gibi bu oyunda birer piyonlar.

Eee peki kendisinin Jonas olduğunu ifade eden Adam, neden kendisini yok etmek istesin? İşte sorunun cevabı da burada yatıyor olabilir.

Bartosz, 2020’deki Nükleer Patlamadan sağ kurtulur. Ancak vücudu tamamen yanar. Kendisini kimler buldu, kim kurtardı bunu bilemiyorum. Ancak kimliği konusunda dürüst olmayarak kendi döngüsünü yaratmaya başladı. Israrla itilen, kakılan bu karakterin tüm bu hikayedeki rolünün mağarada öylece yakalanmasından çok daha önemli olduğuna inancım tam. Bartosz ile ilgili kafa yakan detayları da yine eminim 3. Sezonda göreceğiz.

YAŞLI CLAUDIA’NIN PLANI NEDİR?

Bu konu, Dark’ın en büyük gizemi olabilir. – Elbette Alternatif Dünya’dan gelen Martha kadar değil, ancak tıpkı Adam gibi onun da bir şeylerin peşinde olduğu ortada. Adam’ın planının ne olduğunu az ya da çok biliyoruz. Dünyayı yok ederek döngülere bir son vermek istiyor. Ama Claudia hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Bir çok konuda yalan söylediğini ve Adam’ın onu gölgelerin tarafında olduğunu söylediğini biliyoruz. Claudia’nın kendisine göre ışığın yanında ve dünyanın devam etmesini sağlayarak, döngüleri durdurmak istediğini biliyoruz.

Ancak planının “nasıl” kısmı oldukça büyük bir soru olmaya devam ediyor. Adam, kendini en az birkaç müttefikle kuşatmış gibi gözükse de, Claudia daha çok tek başına çalışmakta kararlı görünüyor ve onun planını bilen tek kişinin kendi olduğundan emin. Şuan, hikayedeki akışa göre gelecekte Adam olacak Jonas’ın onun tek müttefiki olması, daha sonraları Jonas’ın Adem’e dönüşen kişi olabileceği gerçeği, kendisi hakkında can alıcı detay. Bu noktada tam olarak Yaşlı Claudia’nın planının ne olduğu 3. Sezonunun odak noktalarından biri olacağı kesin.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>