İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Elektronik / Genel

Fiyat Performans ne demek? Kriter Nedir? Nelere bakmak lazım?

Fiyat Performans ne demek? Kriter Nedir? Nelere bakmak lazım?

Fiyat Performans ne demek ? Öncelikle bu terimin kullanımı bu şekilde alışıla geldiği için Fiyat/Performans olarak biliniyor. Aslında terimin doğrusu Performans/Fiyat ‘olmalıydı. Ancak konumuza, popüler olarak bilinen  Fiyat Performans başlığı ile devam edeceğiz.

Mesela bir işlemci almak istediğinizi ve aşağıdaki seçenekler arasından bir Fiyat Performans değerlendirmesi yapacağınızı varsayalım

Intel 2.8 ghz, Fiyatı 80$
Intel 3.0 ghz 170$
Intel 3.2 ghz işlemci 228$

Şimdi 2,8 Ghz işlemci ile 3,2 Ghz işlemci arasında %14’lük bir performans farkı var. Oysa ki fiyata baktığımızda %14 performans artışına karşılık olarak fiyat farkı da 3 kat daha fazla.
%14 performans artışı sağlayacak bir fark için verilecek fazladan 148 USD yerine, bu performansı arttıracak bir başka bileşene yatırım yapılabilir. Örneğin ilave Ram veya daha iyi bir ekran kartı alınabilir.

Kriter nedir?

Özellikle Telefon, Televizyon, Beyaz Eşya, Bilgisayar veya Bilgisayar OEM ürünleri alırken Fiyat / Performans kriterlerini inceleyebilirsiniz.
Bu kriterleri alacağınız ürünün teknik özellikleri oluşturur. Örneğin bu kriter bir buzdolabı için “Enerji Sarfiyatı, Hacmi” iken bir Bilgisayar OEM ürünü için ürünün hızı, işlem hacmi/kapasitesi belirleyici kriter haline gelir. Benchmark puanları bu konuda biz son kullanıcılara yardımcı olur. Benchmark puanı nedir yazının devamını okuyun.

Nelere Bakmak Lazımdır?

Telefonları ele alalım. Bir veya birden fazla telefon arasında fiyat/performans değerlendirmesi yaparken öncelikle hedeflenen bu telefonların performans puanlarına ihtiyacımız var. Bunu yaparken Google’a aralarında fiyat-performans analizi yapacağımız ürünlerin isimleriyle benchmark araması yapacağız. Örneğin: Xiaomi Note 10 ‘un benchmark puanı lazım ise google arama motoruna “Xiaomi Note 10 Benchmark” diye bir arama yapmanız yeterlidir. İpucu: Antutu Benchmark çok tercih edilen benchmark sitelerinden biridir. Güvenilirdir.

Telefonların benchmark puanlarını öğrendikten sonra, fiyatları ve performans puanları arasında bir Fiyat Performans değerlendirmesi yapabilir hale geliriz.

Fiyat performans hesabında ortaya çıkan rakam küçüldükçe o ürün için fiyat-performans açısından ideal bir üründür demek doğrudur. 

F/P Ürünler Gerçeği Yansıtıyor mu?

Bu sorunun cevabı, ürünü ne için almak istediğinizle orantılı olarak farklı cevaplara sahiptir. Konuyu biraz açacak olursak. Eğer bir telefon almaktaki amacınız yüksek kamera performansı ise, yaptığınız F/P analizi sonucu ortaya çıkan ürün bu ihtiyacınızı karşılamayacaktır. F/P oranı yüksek bir ürün ile bu gereksinimi karşılayabilirsiniz.

Ancak bu ürünü almaktaki amacınız hızlı işlem yapma kabiliyetine sahip bir telefona sahip olmak ise F/P analizi sonucunda alacağınız telefondan fiyatına göre memnun kalacaksınız demektir. Fiyat Performans ne demek ? Nasıl hesaplanır konusu ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Bir Cevap Yazın