İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Genel / Telefon

Garantisiz Telefon Alınır mı? Telefonlarda Garanti Saçmalıktan İbaret!

Garantisiz Telefon Alınır mı? Telefonlarda Garanti Saçmalıktan İbaret!

Başlığı yanlış okumadınız abi , endişe etmeyin, gözlerinizde veya okuma kabiliyetinizde bir problem yok ciddi ciddi telefonlarda garanti saçmalıktan ibaret diyorum Ama neden? Hangi haklı gerekçeye dayanarak bunu söylüyorum gelin bunları bir bir konuşalım ve garantisiz telefon alınır mı ? sorusuna bir yanıt getirelim.

Bir kahve doldurun fincanınıza ben de doldurdum karşılıklı sohbet havasında gibi olsun. Sizin yerinize soruları sorup tek tek cevaplayacağım.

Neden? Sorusuna geleyim.

Öncelikle bir telefon alırken telefonla birlikte satın aldığımız garanti ne ola? Kapsamı nedir? Bunu bir anlayalım.

Bir telefon satın aldığınızda, aldığınız markanın garanti ettiği şey, elektroniğinin ve yazılımının işlevselliğidir. Eğer işlemci, anakart, şebeke entegresi vs. yanar veya bozulursa, marka bunu garanti eder. Eğer telefonunuza yüklenen rom (yazılım) da yazılımsal bir hata meydana gelmişse firma sizlere bu sorunu ücretsiz olarak çözmeyi garanti eder.

Elinizden düşürüp veya unutup üzerine oturup yada sevgilinize kızıp telefonu duvara veya yere çarptığınızda telefonun herhangi bir yerinde  fiziksel olarak oluşan kırık, çizik, eğilme, bükülme ile meydana gelen zararı garanti etmez. Garanti size fiziksel hasarları garanti etmez, yazılımsal ve elektriksel sebeplerle oluşan arızaları garanti eder.

Şimdi gelelim garanti saçmalığına

Telefonumda yüklü olan romda bir problem varsa şayet zaten bu telefonu en başta kullanamıyorum. Baya bildiğiniz hata verip açılmıyor telefon. Diyelim Rom’daki yazılımsal problem bir başka hataya sebebiyet verebiliyorsa, Rom gayet de basit bir şekilde herhangi bir telefoncu tarafından veya bilgisayarlarla arası iyi herhangi biri tarafından rahatlıkla telefona atılıp tekrar yüklenebilen, internet üzerinde orijinal Global romların rahatlıkla temin edilebilidiği yazılımlardır.  Dolayısıyla Rom ‘un garanti edilmesini pas geçiyorum. Etmeseler de olur yani. Kendi kendime kolaylıkla çözebileceğim bir problemi garanti etseniz ne? Etmeseniz ne?

Bir diğer konu Elektronik aksamdaki arızalar. Bakın arkadaşlar bu konuya da bir açıklık getireyim. Telefon üreticileri ISO 19001 ‘inden tutun da ISO Bilmem kaç on küsür, bilmem kaç sıfır, bilmem kaçına kadar bir ton kalite standardına tabii şekilde üretim yapıyor. Demem o ki, eğer bir üründe anakart veya işlemci ve diğer elektronik entegreleri bozuluyorsa emin olun siz o telefonu almadan önce zaten firma, o seriyi komple piyasadan çeker veya geri toplatır. Siz de o modelde öyle bir sorun olduğunu sosyal medyasından, tv’deki haberlere kadar her türlü duyarsınız.

Rom’unda, Elektronik aksamında, entegrelerinde bir problem yaşanmayan bir ürün için neyin garantisini alıyoruz?

Neresinden bakarsak bakalım saçmalık. Çünkü garanti diye ekstra olarak bize satılan şey, firmanın zaten üretim standartları ve üretim kalitesinin bir sonucu olarak otomatik olarak garanti altında olan bir şey haline geliyor. Yukarıdaki paragrafta da dediğim gibi adamlar zaten tüm bu hassas elektronik entegreleri kalite standartlarına uygun bir şekilde üretiyorlar. Bunların kullanım ömürlerine kadar test ediyorlar. Stres testlerine sokuyorlar. Haliyle bana bu entegrelerinin de garanti edilmesinin bir mantığı yok.

Eee fiziksel olarak oluşan Ekran Camı, kasası, kapağı vs. de garanti kapsamına girmiyor.

Madem fiziksel hasarla da oluşan arızalar garanti kapsamında değerlendirilmiyorsa çok afedersin ne bok yemeye sırf bir “acaba?” için takribi telefonun segmentine göre 600 ile 1500 TL arasında değişen ekstra ücretler ödeyip garanti alıyorum?

Garanti almak ne demek? Garanti satılmıyor ki?

Acaba? Acaba satılmıyor mu? Bu soruyu gerçekten sorduğuna inanamıyorum arkadaşım. X markasını ele alalım. X markasından bir telefonun var. Ve bu X markasına ait mağazalar var. Ve bir de bu X Mağazasına ait teknik servisler var. Maliyet muhasebesi nedir? Konusunu ilgilendiren bu konuyu detaylı eşmeyeceğim ve sana kabaca şöyle diyeceğim. Bir ürünün değerini belirleyen şey, o ürünün üretilmesinden, son kullanıcının eline geçinceye kadar ki her aşamasında harcanan emek ve masrafların giydirilmesi ile oluşur.

Yani demem o ki, hammaddesinden, üretim maliyetlerine, personel maliyetlerine, lojistik maliyetlerinden satış sonrası destek maliyetlerine ve hatta call center’ından, reklam maliyetlerine kadar, iğnesinden, ipliğine, atacından, A4 kağıdına, Printer tonerine kadar her bir maliyet o telefon fiyatı üzerine bindirilir. Yani bana demeyin, garanti satın mı alıyoruz? Alıyorsunuz abi. Bal gibi de alıyorsunuz.

Garantisiz Telefon Alınır mı?

7 nci yılıma girdim garantili telefon almıyorum. Tipik bir Xiaomi ‘ciyim bu arada bunu belirteyim. Bu arada Neden Xiaomi Tercih Etmeliyim? konusunu da göz atabilirsiniz. Konuyu dağıtmadan 7 yıldır garantisiz telefonlar kullanıyorum. Garantisiz telefonlar konusunda mottom şudur “Zaten arıza yapacak hale gelene kadar garanti süresi doluyor” . Buyrun size misler gibi izahat. Şebeke entegresinde sorun çıkacak veya ram entegresi yada anakartta arıza olacak diyene kadar 3 yıl geçiyor. Garanti falan kalmıyor abi. Eee ne anladım ben bu işten?

Mantıksız bir şeyi beynimin mantıklı olarak algılamasını sağlayamıyorum. Sağından bakıyorum solundan bakıyorum analitik düşünce sınırlarını zorluyorum yine de şu garanti muhabbetini zorunlu/gerekli kılacak bir haklı sebep bulamıyorum.

Garantisiz Telefon Alınır mı ? Tabi siz böyle düşünür veya düşünmezsiniz, varsa katıldığınız noktalar veya fikir ayrılığınız yazın. Bakalım neler çıkacak.

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>