İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Afiş / Internet

Geleceğin Sosyal Medya Ağları Nasıl Olacak?

Geleceğin Sosyal Medya Ağları Nasıl Olacak?

Bir avatarınız olduğunu ve bu avatarınız ile alışverişe gidip, skydiving yapıp, wingsuit’iniz ile yamaçtan serbest atladığınızı düşünün. Bahsini ettiğimiz böylesine bir sosyal ağ, ama nasıl? Geçmişten günümüze bakarak geleceğin sosyal medya ağları ‘nın nasıl olacağını az çok kestirebilmek mümkün, muhtemelen sizin de aklınızda böyle bir tablo belirmiştir ancak teknolojinin böylesine derin bölgelerine henüz dalmamış okurlara, yaklaşmakta olan bu geleceği aktarmaya çalışalım.

Öncelikle Sosyal Medya ne demek bunu bir tanımlayalım. Sosyal Medya (Social Media) , fotoğraf, video gibi medyaların yazılı ve görsel olarak kullanıcı etkileşimli paylaşılabildiği web sitelerdir. Yıllar yıllar önce MSN ve Yahoo gibi devlerle başlayan sosyal medya web siteleri, internet kullanıcılarının birbiri ile etkileşim halinde olmaktan memnun olması ile birlikte sayıları hızla arttı. Bugün, farklı farklı konseptte olsa da binlerce başarılı sosyal medya ağı görmek mümkün.  İnsanlar etkileşim halinde olmayı seviyor. Ve geçmişten günümüze görüyoruz ki bu etkileşimin kapsamı ve niteliği de günden güne geliştiriliyor, değişiyor.

MSN ve Yahoo zamanları yalnızca yazılı ve kısıtlı olarak fotoğraf ve video medyaları kullanarak yapılan etkileşimi bugün, VR (Virtual Reality) Sanal Gerçeklik görüntüleri ile 3D (3 Boyutlu) fotoğraflar ile yapmak mümkün.

VR Teknolojisinin Geleceğin Sosyal Medyasına Etkileri Nasıl Olacak?

VR Teknolojisi son kullanıcı olan biz İnternet kullanıcıları için henüz yeni bir teknoloji olabilir. Ancak VR, biz henüz daha adını bilmezken Askeri eğitim simülasyonlarında kullanılıyordu. Her teknolojik gelişmede olduğu gibi son kullanıcılar yani bizler, teknolojiyi daima birkaç adım geriden takip ediyoruz. Geliştirilen bir teknoloji ilk olarak özel uygulamalarda kullanılıyor, bu teknolojiler geliştirildikten çok sonraları, eski sürümleri bizlere sunuluyor, yeni teknolojilerin geliştirilmesi adına piyasada yok satarak, güçlü bir sermaye oluşturuyor. Demem o ki VR teknolojisi şuan son kullanıcıların hizmetine sunulduysa, bu teknolojinin çok ilerisinde bir teknoloji çoktan geliştirilmiş, üretilmiştir.

Text yazıdan, fotoğraflara, videolara, 3D fotoğraflara, 3D Videolara ve günümüzde VR Sanal gerçekliğe uzanan bu zengin medya havuzunda milyarlarca kullanıcı sosyal ağlarda bulunuyor.

 Gelecekte, tamamen VR tabanlı sosyal ağlar bizi bekliyor.

VR gözlüğümüzü takıyoruz. Evimizden çıkıyoruz. Alışverişe gidiyoruz, mağaza mağaza gezip ürünleri ve fiyatlarını inceliyoruz hatta satın bile alabiliyoruz. Arkadaş listemizde o an çevrimiçi olanlarla toplanıp, Bowling oynamaya gidiyoruz. Veya bir sinema salonuna veya daha adrenalin bağımlısı bir başka arkadaş grubuna takılmaya karar verip binlerce metre gökyüzünde  bir uçaktan atlayıp Skydiving yapıyoruz.

Teknik olarak mümkün mü?

Mümkün. Ancak günümüz sosyal medya ağlarını temel alırsak, bazı teknik zorlukları var. O da bir VR sosyal ağın, bir websitesi üzerinde çalışamayacak olmasıdır. Web sitesi olarak çalışamayacak olmasının temel sebebi de yüksek grafik işlemlere ihtiyaç duyacak olmasıdır. O kadar grafik verisini bir web sunucunda o kadar insan için işlemek mümkün değil. Demem o ki gelecekte sosyal ağlara tarayıcılarımızdan www. Adresi yazıp erişmek yerine bilgisayarlarımıza yüzlerce GB alan kaplayan kocaman bir uygulama kuracağız. Tıpkı bir oyun gibi.

 Klavye ve Mouse’u unutun

Söz konusu VR tabanlı bir sosyal ağ ise fiziksel olan klavye ile mouse ‘u tamamen unutun. Sanal bir gerçeklikte fiziksel bir donanımı zaten kontrol edemezdiniz.

Kullanıcı Avatar Modelleme

Birebir boyunuza, kilonuza, vücut ölçülerinize kadar Avatarınızı (Avatar: sanal gerçeklik içerisinde yer alacak öz görüntünüz) yapılandırmak mümkün. Bugün, 3D Modellemede insanların vucutlarına veya nesnelere yerleştirilen yapışkan sensörlerle vücudunuzun veya nesneler modellenebiliyor. Hatta hatta bu sensörlerle birlikte kullanılan yazılımlar modellenmekle kalmayıp, vücut hareketleriniz dahi canlandırılabiliyor. Bugünlerde Hollywood’da film yapımcılarının filmlerde hayat verdiği gerçek dışı karakterleri canlandıran gerçek oyuncular üzerinde uygulanan teknoloji de budur. Alita: The Battle Angel (Alita: Savaş Meleği) filminde oyucunun yüzüne yerleştirilen sensörler aracılığı ile animasyon bir karaktere hayat verilmişti. Birebir oyunucunun yüz mimiklerinin bir Animasyon karakterine yansıtılması bu teknolojinin günümüzde ilk kez kullanıldığı ilk film olarak tarihe geçmişti. Filmde Animasyon karakterin insansı yüz ifadeleri ise büyüleyiciydi.

Bu teknolojinin tıpkı VR teknolojisinde olduğu gibi yılllar sonra bizler de kullanacağız gibi görünüyor.  Şuan bu teknolojinin nimetlerinden Sinema sektörü faydalansa da gelecekte VR Tabanlı sosyal ağ için bu teknoloji, bu ağların bel kemiğini oluşturacak.

Bir Avatarınız var. Onu dilediğiniz gibi modellediniz. Vücudunuzda tam da olması gereken yerlerde sensörlerin bulunduğu bir de elbise giydiniz, VR gözlüğünüzü de takıp, uygulamaya da giriş yaptınız mı tamamdır.

Avatarınız Hazır 

Ağlarsanız o da ağlar. Gülerseniz o da güler. Konuşmakla kalmayıp, mimikleriniz, hatta tüm vücut diliniz ile de konuşabildiğinizi düşünün. İşte bizi gelecekte bekleyen sosyal ağ budur. İnteraktif etkileşimi teee MSN, Yahoo zamanlarından bu noktaya getirecek şey elbette dur durak bilmeden yenilenip, gelişen teknoloji olacaktır. Kulağa ileri bilimkurgu gibi geliyor olsa da gelecekte tüm bu konuştuklarımız üzerine bir de Sinirsel Etkileşim eklenebilir. Sanal Gerçeklik Ağının içinde dokunduğunuzu hissedebilir, düşünce dizlerinizi acıtabilirsiniz!

Geleceğin sosyal medya ağları sizce nasıl olacak fikirlerinizi yorum alanında belirtin..

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>