İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Genel / Popüler / YAŞAM

Gregory David Roberts’in Shantaram Kitabı

Gregory David Roberts’in Shantaram Kitabı

Gregory David Roberts’in Shantaram kitabı kendi yaşam öyküsünün Hindistan’da geçen bölümünden kesitler sunduğu kurgu türünde ama size gerçekmiş hissi veren bir kitap. Daha ilk sayfada sizi kendisine bağlıyor. Biraz iddialı olacak ama bence herkesin okuyabileceği kendinden bir şey bulabileceği tek kitap.

Shantaram Ne Anlatıyor ?

Shantaram Özetle Avustralyalı bir kanun kaçağının 80’lı yılların Bombay’ı şimdilerin Mumbai’sine gelişi, buradaki yaşam mücadelesi, mafya ile karşılaşması, hatta bir ara kendisini Afganistan’da savaşta bulması gibi olayların anlatıldığı 842 sayfalık bir kitap.
Bir zamanlar bir suçlu olan bir adamın anlattığı aşk, acı, utanç, özlem ve özgürlük arzusunun en doğru portresi. Savaşı, hapishaneyi, uyuşturucuları tarif etme şekli bence benzersiz. Konunun çoğu, kahramanın Mumbai mafya yaşamı ile buluşması etrafında dönüyor, ancak kitapta bundan çok daha fazlası var. Ahlak ve etik temelini kapsıyor.

Doğru nedenlerle yanlış şeyler yapmak.

Evrenin temelleri, tanrı, gecekondu yaşamının samimi, mutlu tanımları, aşk, kader, aile, sürgün, utanç, suçluluk, politika, kapitalizm ve çok daha fazlası hakkında tartışmalar var. Toplumun kötü bir insan ve kötü bir eylem arasında nasıl bir çizgi çizmesi gerektiği vurgulanıyor.
Eğer sizde herhangi bir şehre aşık olduysanız, şehirlerin de insanlar gibi kalp atışlarına ve nabzına sahip olduğuna inanıyorsanız, kahramanın şehre olan sevgisini anlayacaksınız.Hatta hayata dair, kendinizden ve çevrenizden her şeyi bulabileceğiniz etkileyici bir kitap.
Bana göre kitabın en önemli kısmı evrenin kökeni ile ilgili sistem teorisi üzerine tartışmaların olduğu sayfalar.Hindistan kültürü hakkında fazlaca bilgi edinilebilecek kitapta Hindistan insanının yaşam tarzı ile tanışıyor ve o coğrafyayı daha çok merak ediyorsunuz.

Akıcı, Merak Uyandıran Anlatım

Kitabın kalınlığı hiç sizi okumaktan vazgeçirmesin oldukça sürükleyici sizi içine çeken bir yapıt. Kitabı okurken kendinizi defalarca Lin’in yerine koyacak ve kendinizi Bombay sokaklarında dolaşırken bulacaksınız. Hatta Leopart’ın yerinde akşamları mola vereceksiniz. Öyle ki bitmesin diye yavaş yavaş okuyacaksınız. David Gregory’nin hiç görmediğimiz bir şehirde geçen hikayesine bizi de dâhil etmesi büyük bir başarı gerçekten.
Daha öncede bahsettiğim gibi kitapta felsefik cümlelere oldukça fazla yer verilmiş. Okurken yanınızda not almak için kağıt kalem bulundurmanızda fayda var.

İşte size kitaptan birkaç alıntı:

“…Zenginler, politikacılar ve din fanatikleri gibi kötü olanlar güç sahibidir. Onların kararları ile dünya dönmeye ve kıskançlık ile yıkıma gitmeye devam eder.”
“…İdeallerin ve güzel duyguların öldüğü noktada acı başlıyor ve hiç sona ermiyor. Bizler acımız diniyormuş gibi davranıyoruz fakat bunu çocuklar uykularında ağlamasınlar diye yapıyoruz.”
“…Gençken bize acı verildiğini düşünürüz. Biraz daha yaşlanınca ve çelik kapılar yüzümüze kapanınca, gerçek acının bizden alınanlar olduğunu anlarız.”
“…Kader er ya da geç bizi neye dönüşmemiz ya da dönüşmememiz gerektiğini gösteren insanlarla bir araya getiriyor. ”
“…Erdem ne yaptığımızla ilgilidir, onur ise onu nasıl yaptığımızla.”
“…Annem öldüğünde babamın kalbine bir soğukluk yerleşmişti. Şimdi düşünüyorum da bana dokunurken bile elleri hep soğuktu.”

“…Sevgi istememizin ve onu çaresizce aramamızın nedenlerinden biri de sevginin yalnızlığın, utancın ve kederin tek ilacı olmasıdır. Fakat bazı duygular kalbinizde öyle derinlere gömülüdür ki sadece yalnızlık onları tekrar bulmanıza yardımcı olabilir. Bazı gerçekler o kadar acı vericidir ki sadece utanç onlarla yaşamanıza yardımcı olabilir. Ve bazı şeyler o kadar üzücüdür ki sadece ruhunuz sizin için ağlayabilir.”

Shantaram kitabı hakkında beni yazmaya iten şey, yazarın Khaderbhai, Karla, Johnny Cigar, Josseph, Rukhmabai ve en iyisi Prabakar gibi her yerde bulunan ama olağanüstü karakterleri oluşturma konusundaki titizliğine olan takdirimden geliyor.

Yazar bir  röportajında, Karla’nın sadece tek bir kadın olmadığını söyledi. Karla, Bombay’daki hayatı boyunca çeşitli kadınlarla olan kişiliklerini ve etkileşimlerini örerek yaratılan bir karakterdi.

Röportajı YouTube’da görebilirsiniz. Bağlantı: Rahul Bose ve Gregory Roberts Bölüm 4 ile Seksi Pooja

Prabhakar Kisan Khare ve Khare ailesinin üyeleri ise tamamen gerçek kişiler. Prabhakar’ın ölümünü içeren olayların kitapta belirtildiği gibi olduğu doğrulandı.

Kitabın  Johnny Deep ile filme uyarlanması çok konuşuldu.Ancak birtakım aksilikler sonucuda  şimdilerde  Apple TV+ yapımcılığında  dizi olarak çekilmeye başlandı. Bununla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Linbaba, Prabu, Karla, Kadir, Abdullah,Didier ve diğerleri ile mutlaka tanışın.
Kitabı bitirdiğinizde en sevdiğiniz dostunuza veda etmişsiniz gibi hissedeceksiniz.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Her şeyi yazdı bir tek biyografisini yazamadı..

Yorum Yazın