İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Afiş / Genel

Harpia Kartalı : Gök Yüzünün Dev Yırtıcısı

Harpia Kartalı : Gök Yüzünün Dev Yırtıcısı

Harpia Kartalı ortalama ağırlığı 8–10 kg arasında olup 2,2 m kanat açıklığına sahip en güçlü ve en büyük kartal türleri arasında bulunmaktadır. Güney Amerika bölgesine özgü bu kartalın yemek listesinde maymunlar ve tembel hayvanlar mevcuttur. Pençe uzunlukları 13–15 cm olmaktadır. Harpia kartalları yuvalarını yağmurdan korumak zorundadır. Bunun için gerekli büyük kanatlara sahiptir.

Harpy Adı Nereden Geliyor?

Harpy kartalı, Yunan mitolojisinden gelmektedir. Harpy Kartalları, Yunan Mitolojisinde genellikle dişi yüzlü bir kartal şeklindeki “ruhlar” idi. Hikayelerde, ölüleri Hades’e taşıyan korkutucu varlıklardı.

Genel Bakış

Harpy kartalı gökyüzünde süzülen predatör bir avcıdır. Gezegendeki en büyük kartallardan biridir. Orta ve Güney Amerika’da bulunabilir. Harpy kartalı ovalarda ve tropikal yağmur ormanlarında yaşar. Yeterince yiyecek sağlayan, yüksek ağaçları olan alanları tercih eder. Doğal yaşam alanlarının insanlar tarafından tehdit edilmesi ve tüyleri için avlanılması bu tür vahşi kartalların türleri için tek tehdittir.. Harpy kartalları, türleri tehdit altında olan canlılar arasındadır. Sayıları dünya genelinde 50.000 kadardır ve bu rakam, yakın gelecekte bu türün tehlikeye girebileceği anlamına geliyor.

Bir Bozayının Pençeleri Kadar büyük pençelere sahiptir

Harpy kartalı büyük, kavisli gagaya, güçlü bacaklara ve 7,6 cm-10 cm uzunluğundaki pençelere sahiptir.

 

1 Metre Boyları ile Dev Yırtıcılardır

Harpy kartalı, uzunluğu 86,3 cm ile 106 cm arasında ve 8.8 ile 20 kilogram arasında olabilmektedir. Dişiler erkeklere oranla daha büyüktür.

Dev Harpia Kartalı (Harpy Eagle)

DİĞER ÇARPICI ÖZELLİKLERİ

 • Harpy kartalı siyah sırtlı, gri yüzlü ve beyaz göbeğe sahiptir. Erkekler ve dişiler birbirine benzer.
 • Harpy kartalının kanat genişliği 175,2cm (1,75 metre) ile 223,5 cm (2,2 metre) uzunluğundadır. Ve manevra kabiliyetini kolaylaştıran uzun da bir kuyruğu sahiptir.
 • Harpy kartalı günün her saati faal olabilen bir hayvandır (gün boyunca aktiftir).
 • Harpy kartalı, avını tespit etmek için kullandığı keskin bir görme duyusuna ve mükemmel bir işitme duyusuna sahiptir.
 • Harpy kartalı bir etoburdur. Tembel hayvanları, maymunları, yavru geyiği, kirpileri, armadiloları, rakunları ve papağanları avlar ve yer.
 • Harpy kartalı her gün avlanmak zorunda değildir. Ağaçlarda biriktirdiği büyük avları, birkaç gün üst üste tüketerek avlanmadan günler geçirebilir.
 • Harpy kartalları bir ömür boyu çift kalır ve ebeveyn görevlerini eşit olarak paylaşır. Her iki ya da üç yılda bir yavru sahibi olurlar.
 • Bir çift Harpy kartalı 20 kilometrekarelik bir alanı kendi bölgeleri ilan ederler. Bu alan içerisinde bir başka avcıyı barındırmazlar.
 • Harpy kartalları ağaçların arasında, genellikle yerden 130 metre yüksekte yuva yaparlar. Hem erkek hem de dişi, genellikle 6 metre genişliğinde ve bir metre derinliğinde olan yuvanın inşasına katılmaktadır. Bir yuvada 300’den fazla dal bulunur. Harpy kartalları, yuvayı parazitlerden ve böceklerden uzak tutmak için yuvaya sürekli taze yeşil dallar getirir.
 • Dişi 2 yumurta yapar. 55 günlük kuluçka süresi boyunca erkek Harpia Kartalı, zaman zaman kuluçkada dişisine yardımcı olur. Ancak asıl görevi yuvaya yiyecek sağlamaktır. Sadece bir yumurta hayatta kalır.
 • Harpy kartalı, yumurtadan çıktıktan 5-6 ay sonra yetişkin boyuna ulaşır. Aynı zamanda, genç kuş ilk kez yuvadan ayrılmaya hazırdır. Sadece birkaç gün sonra havada yetkin hale gelir. Genç harpy kartalı, kendisi için yiyecek bulabildiği ve yiyebildiği 1-2 yaş arasındaki bağımsız yaşama hazırdır.
 • Genç harpy kartalın tüyleri neredeyse tamamen beyaz ve açık gri. Genç kuş, 5 yaşında yetişkin renklenmesini sağlar. Harpia kartalı 4 ila 6 yaşlarında üremeye başlar.
  Harpy kartalları vahşi yaşamda 25 ila 35 yıl yaşayabilir.

Nasıl Bir Avcıdır?

Aşağıdaki görüntülerde Harpia (Harpy) Kartalının nasıl bir avcı olduğuna tanık olabilirsiniz.

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Bir Cevap Yazın