İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Afiş / Sağlık / YAŞAM

Hpv nasıl iyileşir , nasıl tedavi edilir : HPV Hastasının Kaleminden

Hpv nasıl iyileşir , nasıl tedavi edilir : HPV Hastasının Kaleminden

Adının gizli kalmasını arzu eden bir HPV Hastasının kaleme aldığı; HPV nasıl iyileşir , nasıl tedavi edilir konusuna ışık tuttuğu yazısını sizlere aynen aktarıyoruz. ” HPV nasıl iyileşir ” sorusunun cevabını bu yazıda net bir şekilde alacaksınız.

“ HPV iğrenç bir hastalık. Bir sabah uyanıyorsunuz, olmaması gereken bir siğil, hiç olmaması gereken bir yerde belirivermiş. HPV’nin ne olduğunu bilmeyenler için durum daha kötü. İlk gördüğümde bu siğilin HPV olduğunu ben bilmiyordum. İlk etapta, elde çıkan sıradan bir siğil olduğunu ve bir siğil solüsyonu ile yok edebileceğimi düşündüm. Eczanelerde satılan siğil solüsyonunu uygulamaya aldım, daha ilki yok olmak üzereyken fark ettim ki yok olmak üzere olan siğilin çevresinde takribi 3-5 tane daha oluşmuş. Öyle küçükler ki dikkatle bakıldığında ancak fark edilebiliyorlar.

İnsan yine ikileme düşüyor. Acaba bunlar siğil değil de  başka bir şey mi diye. Tüm bunlar olurken HPV nedir? Halen hiçbir fikrim yok. Henüz HPV adını duymuş dahi değilim. Henüz!

Hergün solüsyon uygulayarak ilk siğili tamamen yok etmeyi başardım. O siğil olup olmadığından emin olamadığım noktaları da öylece bıraktım. Aradan birkaç hafta geçti ve nihayet o kaçınılamaz kabus başladı. Ne ara ve nasıl büyüdüklerini anlamak mümkün değil. Gece kondu gibiler resmen. O acaba dediğim minikler baya baya büyümüşler büyümekle de kalmamışlar çoğalmışlar. Bunun normal bir siğil olmadığına ilk kez o an ikna oldum. Belki de en başta yapmam gereken şeyi geç de olsa yapmaya karar verdim.

Özel Doktoruma gittim.

Doktor HPV için ne dedi?

HPV dokuya yerleşen ve insanın bağışıklığı zayıfladığında harekete geçen bir virüsmüş. Doktor Virüs deyince açık olayım ben baya baya bi tırstım. Siğil sebebi ile gittiğim doktordan Virüs cevabını beklemiyordum.  HPV’nin bir koruma aşısı varmış meğer. Bazı ülkelerde gençler ergenlik yaşına geldiğinde yaptırılması zorunluymuş hatta. Tüh ya dedim içimden. Bak sen şu küçücük enjektör içerisindeki sıvı yoksunluğunun yaptığı şu işe!  Mantar ağacına döndük abi. Bir iğneye bakıyormuş meğer. Doktor babacan bir tavırla, yüzümdeki endişeyi görünce korkacak bir şey yok senin için ölümcül bir hastalık değil , tedavisi yok ancak gelişimi tedavi ile önlenebiliyor dedi. Benim için ölümcül değil derken? Bu cümle beni rahatlatmalı mı emin olamadım.

Kadınlar Mutlaka Smear Testi yaptırmalı!

Smear Testi

Meğer HPV’nin farklı farklı tipleri varmış. Smear testi ile HPV’nin türünün ne olduğu tespit ediliyormuş. Bazı HPV tipleri, özellikle kadınlarda rahim kanserine sebep olabiliyormuş. Bu bilgiye sahip olduktan sonra anladım ki eğer bir Kadın olsaydım. Tek sorunum çıkan siğilleri yok etmek olmayacak ayrıca bir de bu siğilin beni rahim kanseri yapıp yapmayacağını bilmek olacaktı.

 5 Yıllık Mücadele! Peki kim kazanıyor HPV mi Ben mi?

Daha HPV ‘nin ne olduğunu anlamaya çalıştığım ilk yıl HPV’den feci dayak yedim diyebilirim. HPV benden güçlüydü. Ona karşı, doktorların kullanmamı istediği tüm ilaçlara rağmen, ki bunlar arasında Immunex, Aldara krem vs. var. Yenik düştüm.  İlk yıl en zoruydu. Çünkü nasıl savaşmam gerektiğini henüz anlayamamıştım. Özellikle Aldara krem gibi ilaçlar gerçekten pahalılar. Bir ömür boyu bunları kullanmam gerektiğini düşününce bu beni fazlasıyla demoralize etmeye yetip artıyordu. Gardım tüm bu olumsuzluklarla git gide düşerken, yanlış veya eksik silahlar seçtiğimi, sonraki yıl bir HPV hastasının yaptığı bir yorum sayesinde anladım. O kadar net ve eksiksiz bir şekilde anlatmıştı ki anlamamam için sanırım aptal olmam lazımdı.

Bedava ilaç. Spor!

İnsanlar Fitness’a kas kütlesini arttırmak, Dan Bilzerian gibi görünmek için falan gider ben Fitness’a baya baya siğil için başladım. Şaka gibi değil mi? Söylesem gülerlerdi. Ki söylemedim zaten çünkü işe yarayıp yaramayacağından dahi emin değildim. J

İlk 6 ay sonunda var olan iki adet koca kafalı, 5 adet de ufak arkadaşımla vedalaştım.  HPV Hastası arkadaş HPV’nin kendisi için artık sorun olmadığını bunu sporla başardığını aktarmıştı. Mesajında hastalığın varlığını sürdürebilmesinin tamamen bağılıklık sistemimiz ile ilgili olduğunu, sporun ise bağışıklık sistemimizi arttırıp HPV’nin baskılandığından söz ediyordu. Bu mesaj benim hayatımı değiştirdi yaşam kalitemi arttırdı.

Bağılıklık Düşerse HPV geri gelir!

2 yıl boyunca aralıksız spor yaptım. Tek bir siğil ile dahi rastlaşmadım. Varlığını dahi unutmuştum. Oysaki virüs, oralarda bir yerlerde sinsi sinsi bekliyordu. Sporu bıraktım. 4 ay! Yalnızca 4 ay sonra naber eski dostum dercesine, nasıl özlemişse artık gün yüzüne çıkmayı, kültür mantarı gibi maşallah , öyle bir belirdi ki,  sporu bıraktığıma pişman etti. Sil baştan, yine solüsyon kullan, yine yok etmekle uğraş. Tam onu yok edecem derken yine yenileri bitmeye başlar. Ve kesin ikna oldum. Spor işe yarıyordu. Sporu bıraktıktan sonra çıkmaya başlamaları bir tesadüf olamazdı. Bu yaşananların ardından spora geri döndüm. HPV ile yeniden vedalaştık. Bunun son vedamız olması için yapmam gereken Haftada 4 gün 1 saatten spor yapmak mı? Olsun.

HPV Nasıl İyileşir ? Tedavisi olmayan bu hastalıkla siz nasıl başa çıkıyorsunuz? Yorum alanında yazabilirsiniz.

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>