İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Cafe

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır? En Kaliteli Sarma Tütün Hangisi?

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır? En Kaliteli Sarma Tütün Hangisi?

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır? En kaliteli sarma tütün hangisidir sorusunu cevaplamadan önce Kamu Spotu: Tütün kullanımı sağlığa ciddi zararlar verir. Ve bu içeriğimiz 18 yaşından küçüklere uygun bir içerik değildir.

Son dönemler bir sarma tütün modası başladı. Elbette sarma tütün kullanımını yaygın hale getiren şey Tekel ürünlerine uygulanan yüksek vergi ve zamlar. Dolayısıyla insanlar hem ekonomik, ekonomik olduğu kadar kaliteli tütün arayışına giriştiler. Benim avantajım, bu zamlardan çok uzun zaman öncesinden günümüze sarma tütünü tercih ediyor olmamdır. Dolayısıyla sarma tütünün her türüne aşinayım. Sahip olduğum deneyimleri derleyerek bu konuda bilgiler vermek istedim. Lafı uzatmadan konuya gireyim.

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli tütün nasıl olur bunu anlayabilmek için öncelikle bitkinin kendisini az da olsa tanımanız gerekir. Size bu konuda aşağıda vereceğim görseller ile konuya açılık getireceğim. Aşağıda bir tütün yaprağı görüyorsunuz.

Her yaprakta olduğu gibi tütün yapraklarında da yaprağı besleyen damarlar bulunur. Tütünün cinsine, yetiştiği bölgenin iklim şartlarına göre; bazı yapraklarda bu damarlar kalınca ve bazı türlerde ince olabilir. Tütün yapraklarını toplama (hasat) zamanı geldiğinde bitkinin tam olgunluk seviyesine gelen yapraklarında bu damarlar daha iridir. Nispeten bitkinin üst yapraklarında ise bu damarlar daha küçüktür. Toptan satış için toplanan tütünler genelde yapraklar sınıflandırılmadan karışık toplanır, ipe dizilir, kurutulur,  kıyılır ve satışa çıkarılır.

Ancak yetiştiriciler genelde damarsız, genç yaprakları şayet tütün kullanıyorlarsa kendilerine ve yakınları için ayrı olarak toplarlar.

Peki Nedir Bu Damarların Önemi?

Sorunun cevabını muhtemelen tahmin ediyorsunuzdur. Ancak tahmin edemeyenler için konuyu biraz açalım. Bir lahana yaprağını hayal edin. Bu lahana yaprağının yaprak olan bölgesiyle damar olan bölgesi arasında bir tat farkı vardır. Aynı şey tütün için de geçerlidir. Tütünün yaprak olan bölümü ile damarlı olan bölgeleri arasında tat, aroma, içim yumuşaklığı farkları yaratır.  İyi bir tütün de dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli detay mümkün olduğunca az damarlı olmasıdır.

Peki Damarsız Tütün Nasıl Anlaşılır?

Tütün satan bir yerdesiniz önünüzde onlarca çeşit tütün var. Eğer tütünden anlamıyorsanız her biri birbiri ile aynı gibi gelir renkleri dışında. Renk konusuna da sonra geleceğiz. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra önünüze 100 çeşit de tütün koyulsa 100 tütün arasından en kaliteli olan o tek 1 tütünü dahi anında fark edeceksiniz.

Tütün içerisinde damarlar küçük, biçimsiz yuvarlağımsı şekilde görünür. Yapraklar, kurutulup kıyıldığında; yaprağın kesit kalınlığından daha kalın olan bu damarlar da beraberinde kıyılır ve bahsini ettiğim bu yuvarlağımsı şekli alır.

“Alacağınız tütün içerisinde bu damarlar minimum düzeyde olmalıdır.”

İyi bir tütün, sarı saçlara sahip birinin saç telleri gibi görünür

Yukarıdaki cümlede iki şey dikkatinizi çekmiştir Saç teli gibi ve sarı. Saç telinden kasıt tütünün ince ve uzun bir şekilde kıyılmış olmasıdır. Çok kısa kıyılmış, “döküntü” diye tabir edeceğim bu tip bir tütün,  kurumaya başladığında kolayca toz haline gelecektir. Diğer önemli konu ise rengi.

Kaliteli bir tütünün rengi sarıdır arkadaşlar.  Sarının tonunu tarif etmem gerekirse altın sarısı ile platin sarısı arasındaki tonlar, genç yapraklar olduğunu ifade eder. Bunu da size bir örnekle açıklamaya çalışacağım.

Aynı Asma (Üzüm) ağacından iki tane yaprak alın. Bunlardan biri taze olsun, bir diğeri de sertleşmiş yaşlı bir yaprak. Bu iki yaprağı bir defter veya kitap arasına koyup, suyu tamamen çekilmeyecek, elinizde ufalanmayacak, halen bir miktar taze olacak kadar kurutun. Ve renklerini kontrol edin.

Yaşlı yaprağın renginin daha koyu, genç yaprağın ise daha açık olduğunu göreceksiniz. Bu durum bir mucize falan değil her şey bilimsel. Pigmentler ile ilgili. Yaprak yaşlandıkça yaprakla birlikte pigmentler de değişime uğrar. Dolayısıyla tütünün rengi bize,  o tütün yapraklarının toplandığı esnada ne kadar genç olduğu konusunda bize fikir verir.

Kaliteli Bir Tütüne Örnek:

Kaliteli Tütüne ÖrnekYukarıda gördüğünüz bu kalitede bir tütünün 2019 kilogram fiyatı 250 ile 350 TL arasında değişmektedir.

Beş Para Etmez Tütüne Örnek:

Kalitesiz Tütüne Örnek

Rengin Tütünün Tadına Ne Etkisi olabilir ki?

Sorunun cevabını yine asma yaprağından alabiliriz. Yukarıdaki renk değişim testini yapmaya karar verirseniz birer yaprak fazladan koparın. Yaşlı yaprak ile genç yaprağı tadın. Ve tatlarını değerlendirin. Genç yani taze yapraktan alacağınız tat ile yaşlı yaprak arasında dağlar kadar fark olduğunu göreceksiniz. Öte yandan yaprağın içeriğinde bulunan öz suları yaprak yaşlandıkça azalır. Tütüne gerçek tadını veren yaprağın içerisinde bulunan bu öz sıvının içerisinde bol miktarda olması, hem aroma açısından hem de içimi açısından çokça farklar yaratır.

Şimdi Tütünümüzü Seçelim

Açık renkli, İnce Uzun saç teli gibi kıyılmış, içerisinde göze batan yuvarlağımsı geometride damarlar olmayan tütün bizim için ideal, kaliteli bir tütündür.

Hangi Yörenin Tütünü En İyidir?

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır konusunu anladıktan sonra bu sorunun cevabını direkt verebilirsiniz. Türkiye’de yetişen her tütünü tek tek test etme şansı buldum. Bir numaramda kesinlikle Bitlis-Tatvan yer alıyor. Ardından  Diyarbakır-Lice daha sonra da Adıyaman-Çelikhan.

Ancak yazının  en başından şu ana kadar anlattıklarımı da göz önüne aldığınızda tarif ettiğim tipte kaliteli tütünleri piyasada göremiyorsunuz. Önünüze ısrarla bu kaliteli denerek bol damarlı, tahta kahverengisine kaçan tütünleri koyuyorlar. Öyle kaliteli tütün olmaz abi. Aldanmayın.

Çok açık bir şekilde kendinizden emin olarak satan adama bu tütün beş para etmez diyebilirsiniz. Bir tütüncüde yaşadığım bir şeyi aktarayım size anlayacaksınız.

Önüme tam olarak 8 farklı tütün koydu. Her birini bunlar tütün değil. Bir işe yaramaz dedim. Adam en son pes etti. Burada olay şu, tütünden ne kadar iyi anlıyorsunuz? Baya baya bizi tartıyor satanlar. Tütünden anladığınızı gördüğünde kaçacak yeri kalmıyor. Velhasıl 8 tip tütünden sonra gördü ki tütünden anlıyorum. Gitti arkadan bir yerden elinde bir ayakkabı kutusuyla döndü. Kapağını açtı ve dedim ki “işte tütün budur” görür görmez. Elimle kontrol etmeme gerek dahi kalmadan.

İnce kıyılmış, açık renkli, damarsız.. Sadece kıyılmış yapraklardan oluşan bir saç yumağı gibi.. Tütün denilen şey, böyle olur.. Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır konusunda aklınıza takılan her şeyi yorum alanında veya forum sayfalarımızda sormaktan çekinmeyin..

 

Aşağıdaki konular çok yakında yayında olacak. Takipte kalın.

İthal Tütünler ile İlgili Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Tütün Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Nemlendirilir? Nem nasıl aldırılır? buradan ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Tütün Nasıl Aromalandırılır? konusundaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Herkese bir hobi lazım.

1 Yorum

  1. Açık satılan ince kıyım orijinal Adıyaman tütünü candır ama rengi çok açık ya da koyu olmasın. Bu tütün kırmızı şarapla harmanlanırsa daha lezzetli bir sonuç elde edilir. Şarabın miktarı da deneme-yanılma ve zevkine göre artık.

    https://roarcraft.com.tr/blogs/trends/deri-tutun-kilifi-ve-tutun-tavsiyeleri

    Cevapla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>