İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Afiş / Spor

Kobe Bryant Hayatı : LA Lakers’ın Yaşayan Efsanesi

Kobe Bryant Hayatı : LA Lakers’ın Yaşayan Efsanesi

Kobe Bryant Hayatı ‘nı ele aldığımız bu derlemeden umarım memnun kalırsınız. Kobe Bryant kimdir? Hangi başarılara imza atmıştır. Bunları ele alıyoruz.

Kobe Bryant ilk yıllarını İtalya’da geçirdi ve NBA’ye liseden çıktı. Baskın bir skorer olan Bryant, beş NBA şampiyonluğu ve ardından Los Angeles Lakers ile 2008 MVP Ödülü (En değerli oyuncu ödülü) kazandı. Daha sonraki dönemler sakatlıklarla gölgelenmesine rağmen, Aralık 2014’te NBA’de tüm zamanların skorlama listesinde Michael Jordan’ı geçerek son maçında 60 puan kazandıktan sonra 2016’da emekli oldu. Bryant, 2018’de En İyi Animasyon Kısa Film dalında Akademi Ödülü kazandı.

Erken dönem

Kobe Bean Bryant, 23 Ağustos 1978’de Philadelphia, Pennsylvania’da doğdu. Bir Japon et lokantasının adını alan Bryant, eski NBA oyuncusu Joe “Jellybean” Bryant’ın oğludur.

1984’te NBA kariyerine son verdikten sonra, yaşlı Bryant aileyi İtalya’ya götürdü ve burada İtalya Ligi’nde oynadı. İtalya’da iki atlet olan ablaları Shaya ve Sharia ile birlikte büyüyen Bryant, hem hevesli bir basketbol hem de futbol oyuncusuydu. Aile, 1991 yılında Philadelphia’ya döndüğünde, Bryant Merion Lisesi basketbol takımına katıldı ve dört yıl üst üste devlet şampiyonasına gitmesinde büyük rol oynadı.

İyi notlara ve yüksek puanlarına sahip olmasına rağmen Bryant, Üniversite yerine doğrudan liseden NBA’ye gitmeye karar verdi. Charlotte Hornets tarafından 1996 NBA‘in 13. genel seçimiyle seçildi ve daha sonra Los Angeles Lakers’a takas edildi.

NBA Kariyer ve İstatistikleri

Lakers’taki ikinci sezonunda Bryant, 1998 All-Star’a seçildi ve NBA tarihindeki 19 yaşında en genç All-Star oyuncusu oldu. Shaquille O’Neal ile bir araya geldi. Ayrıca Adidas, Sprite ve diğer üst sponsorlarla çok yıllı sponsor anlaşmaları imzaladı.

Lakers, O’Neal’ın 2004’te takımdan ayrılmasından sonra tüm endişelere rağmen, Bryant mükemmel bir performans gösterdi. Ocak 2006’da NBA tarihinin ikinci en yüksek tekli skoru olan Toronto Raptors’a karşı 81 sayı attı ve o yıl ve bir sonraki skorda lige liderlik etti.

81 Sayılık Maçın görüntüleri

2008’de Bryant En Değerli Oyuncu seçildi ve ekibini NBA Finallerine taşıdı. 2009 NBA Finalleri’nde Lakers şampiyonluğu kazanmak için Orlando Magic’i yendi.  Bryant hem 2008 hem de 2012 ABD Olimpiyat takımlarında oynadı ve diğer en iyi oyuncular arasında takım arkadaşları Kevin Durant, LeBron James ve Carmelo Anthony ile art arda altın madalya kazandı.

Emeklilik

Bryant, 2015-2016 NBA sezonunun başlaması için zamanında geri dönmesine rağmen, genç Lakers takım arkadaşlarıyla birlikte kişisel olarak mücadele etti. Kasım 2015’te sezon sonunda emekli olacağını açıkladı. The Players ‘Tribune web sitesinde “Bedenim veda etme zamanının geldiğini biliyor.” Dedi.

Duyuru, özellikle NBA Komiseri Adam Silver’dan güçlü bir tepki aldı. “17 NBA All-Star seçimi, bir NBA MVP, Lakers ile beş NBA şampiyonası, iki Olimpiyat altın madalyası ve amansız iş ahlakı ile Kobe Bryant oyunumuzun tarihindeki en büyük oyunculardan biri.” Dedi.  “İster finallerde yarışıyor, ister gece yarısından sonra boş bir spor salonunda atış yapıyor olsun, Kobe bu oyun için koşulsuz bir sevgiye sahiptir.”

13 Nisan 2016’da Bryant, Staples Center’da kalabalığa ve kariyerinin son oyununda, her yerdeki hayranlarının gözlerini kamaştırdı ve bu son oyunuyla 60 puan kazandı ve Lakers’ı Utah Jazz’a karşı kazanmak için cesaretlendirdi. Bryant’ın kariyerinin altıncı 60 puanlık oyunuydu.

Maçtan sonra Bryant kalabalığa konuştu. “20 yılın ne kadar hızlı geçtiğine inanamıyorum” dedi. “Bu kesinlikle çılgınca … arkamdaki takım arkadaşlarım, yaşadığımız yolculuğu takdir ediyoruz – inişlerimizden geçtik, çıkışlarımızdan geçtik. en önemlisi hepimiz boyunca birlikte kaldık. ”

 ‘Sevgili Basketbol’ Akademi Ödülü

Kobe Bryant Hayatı başarılarla geçen bir sporcu. Bu başarılarının ardından Kasım 2015’te Bryant, Oyuncular Tribünü web sitesinde “Sevgili Basketbol” başlıklı bir şiirle Lakers’tan emekliye ayrıldığını duyurdu. Kısa bir süre sonra şiirini Disney animatörü Glen Keane ve besteci John Williams da dahil olarak kısa bir filme dönüştürmek için bir araya geldiler.

Sonuç, 2017 Tribeca Film Festivali’nde tanıtılan beş dakika, 20 saniyelik bir filmdi. Oscar seçmenlerinin dikkatini çekti ve 2018 töreninde Bryant’ın Akademi En İyi Kısa Film dalında aday göstereceklerini söylemeleri umut vericiydi.

Oscar Ödün Töreninden görüntüler

 

Sinema Sanatları ve Bilim Akademisi’nin kısa filmleri ve animasyon dalında Bryant’a akademinin üyesi olması için bir davet uzattı. Bununla birlikte, Haziran 2018’de Akademi komitesinin, emekli basketbolcunun üyelik için değerlendirilmeden önce sinema sahasında daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyleyerek daveti iptal ettiğini açıkladı.

Ölüm

26 Ocak 2020’de Bryant, Calabasas’ın Los Angeles banliyösünde bir helikoptere bindi. Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna “Gigi” de dahil olmak üzere dokuz kişi kolej beyzbol antrenörü John Altobelli ve eşi Keri ve kızı Alyssa helipkopterin düşmesi sonucu yaşamını yitirdi. Helikopterin, Orange County’den California’daki Thousands Oaks’a giderken Bryant’ın Mamba Spor Akademisi’nde bir turnuva oyununa koçluk yapması planlanıyordu. Kobe Bryant Hayatı ‘nı ele aldığımız yazımızın sonuna geldik. Ekleyecekleriniz varsa şayet yorum alanında aktarmanızdan mutluluk duyarız..

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Bir Cevap Yazın