İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Arkeoloji

Korku ve Savaşın Tanrısı Ares

Korku ve Savaşın Tanrısı Ares

Zeus ve Hera ilişkisinden olan Ares , kız kardeşi Athena gibi savaş tanrısıdır. Ancak Ares savaşın şiddet içeren tarafını temsil ederken, Athena kazanmak için gereken bilgeliği ve becerileri temsil eder. Şiddetli Savaş ve Savunma Tanrısı Ares, Oniki Olymposlu Tanrı arasında Yunanlılar tarafından en sevilmeyenidir. Hatta sadece Yunanlılar değil on iki Olymposlu Tanrı da pek sevmez Ares’i. Hep kaba kuvvetin, yıkıp dökmenin, korkunçluğun, azgınlığın, uğursuzluğun Tanrısı olarak anılmıştır.

Hesiodos tanrının doğumundan şöyle bahseder;

“Hera görkemli son eşi oldu Zeus’un Sevişti tanrıların ve insanların kralıyla Hebe’yi, Ares’i ve Eileithya’yı doğurdu Hera”

Ares Betimlemeleri

Ares bir savaşçıydı. Genellikle arabasında kafasında miğfer ile betimlenmiştir. Elinde bir kalkan, kılıç ya da mızrak bulunurdu.

Ares Efsaneleri

Yunan ve Roma mitolojisinde devler genellikle ucube, sihirli ve çirkin yaratıklar olsalar da Iphimedeia ve Poseidon’un ikizleri Otos ve Ephialtes kardeşler eşleri görülmemiş kadar yakışıklı ve güçlü devlerdir. Delikanlı yaşlara geldiklerinde Otos ve Ephialtes tanrılardan daha güçlü olduklarını göstermek isterler ve savaş tanrısı Ares’i yakalayıp tunçtan bir kabın içine hapsederler. Olimposlular bu duruma çok kızarlar ve Hermes’i gönderip Aresi kurtarırlar.

Othos ve Ephialtes ‘in Mitolojisiyle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Atina’da adam öldürmelerin ve dinsel suç­ların yargılandığı Areopagos, yani Ares tepesi diye bir yer vardır. Efsaneye göre, Ares bu tepenin eteğinden fışkıran kaynağın dibinde de Aglauros’tan olma kızı Alkippe’ye Poseidon’un oğlu Halirrhotios’un tecavüz ettiğini görür ve Halirrhotios’u öldürür. Poseidon Olympos tanrılarını tepede toplar ve Ares’in yargılamasını ister. Tanrılar mahkemede Ares’in suçsuzluğuna karar verirler.

En ünlü antik savaşlardan biri olan Truva Savaşı sırasında Ares, Aphrodit’in dolayısıyla Truvalıların tarafını tutar. Athena ise Yunanlıların tarafındadır. Troya savaşında Diomedes Athena’nın yardımıyla Ares’i yaraladığında Ares Olympos’a Zeus’un yanına kaçıp ağlaşır. Zeus’ un verdiği karşılıktan Ares’in tanrılar tarafından ne kadar sevilmediğini görebiliriz.

Zeus şöyle der;

“Böyle ağlaşıp durma dizimin dibinde, dönek Olympos’ta oturan tanrılar arasında benim iğrendiğim tanrısın sen, hep hırgür, kavga, savaş işin gücün, ele avuca sığmaz huysuzluğun, biliyorum, anadan gelme sana, Hera’dan ben de ona zorla dinletirim sözümü.”

Kız kardeşi Athena, Yunan savaşçılarına bir strateji geliştirmeleri ve şehri ele geçirmeleri için bilgelik verir ve uzun süren savaş sonunda kaybederler. Ares hiç evlenmemiştir, ancak hayatını Hephaistos ile evli olan Afrodit’e aşık olarak geçirir. Kocası Hephaistos öğrendiğinde yatağa bir tuzak kurar. Apollon, Hermes ve Poseidon’ u çağıran Hephaistos onları kırılmaz bir metal ağ ile yakalar. Apollon ve Hermes tanrıyı aşağılayıcı sözler söyler.

Ares efsaneleri tabiki de bunlarla sınırlı değil. Bir diğer efsanesi de yanına Phobos, Deimos, Eris ve Enyo’yu alarak Trakya’da katliam yaptığıdır. Efsaneye göre 3 nehir insan kanı akıtırlar. Olymposlular bu durum üzerine Ares’e savaş açarlar. Savaşta Phobos (korku) tüm Olympos’a öyle bir korku salmıştır ki günümüz fobi kelimesi Phobos’dan gelmektedir. Savaş Tanrısına savaş açan Olymposlular mağlup olur. Yardımcıları ile birlikte Olympos’u da ele geçirir. Ares kendisini Olympos’lu Tanrılar arasına alması şartıyla Olympos’u Zeus’a geri verir. Hikayenin sonuyla ilgili bir diğer efsane de Ares’in Zeus’a yeryüzüne bir daha inememek şartıyla Olympos’u geri verdiğidir.Tanrılar bu savaş sonunda yeryüzünü bir daha dönmemek üzere terketmişlerdir.

Ares Aşkları

Ares’in gizli aşkı, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ti. Bu aşktan çiftin Phobos (korku), Deimos (dehşet), Harmonia (uyum) ve Anteros (karşılıklı aşk) isimli çocukları doğar. Eros’unda bu çiftin çocuğu olduğu yaygın bir söylentidir.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Her şeyi yazdı bir tek biyografisini yazamadı..

Yorum Yazın