İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Editör'ün Seçimi / Tarih

Nazilere Teslim Edilen Ve Öldürülen 82 Çocuk

Nazilere Teslim Edilen Ve Öldürülen 82 Çocuk

II. Dünya Savaşının, insanlık tarihinin en ölümcül, en mantık dışı savaşı olduğu bilinmektedir. 85 milyon  insan bir yerde Ütopya ideolojisine dayanan anlamsız, aptalca bir savaş nedeniyle hayatını kaybetti. Naziler tarafından inanılmaz derecede zalimce ve vahşice katliamlar gerçekleştirildi. Naziler tarafından yapılan en korkunç eylemlerden biri, eski Çekoslovakya’da (şimdi Çek Cumhuriyeti bölgesinde) bulunan Lidice köyü katliamı idi.

82 Bronz çocuk Lidice köyüne bakmaktadır

Çek Cumhuriyeti – Lidice’deki, Marie Uchytilova tarafından yapılan bronz heykeller, Naziler tarafından 1942 yazında öldürülen çocukların anısına yapılmış. Chełmno’da gaz odalarında 42si kız toplamda 82 çocuk katledildi. Kent II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından inşa edilen bir imha kampına ev sahipliği yaptı. Aslında burası  özellikle toplu ölümler için  kurulan ilk Alman toplama kampıydı

 

Hepsi II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından öldürüldü.

1942’de, 10 Haziran’da Naziler, Lidice köyündeki hemen hemen bütün sakinleri öldürdü. Bu  katliam bir nazi yetkilisinin suikaste uğrayıp ölmesine misilleme olarak yapıldı. Köy tamanen tahrip  edildi, erkekler öldürüldü, kadınlar ve çocuklar alındı ve toplama kamplarına gönderildi.

Bütün köyler tamamen yıkıldı

Nazi yetkilisi Reinhard Heydrich’in suikastından sonra, Hitler Çekoslovakya’da toplu cinayet emri verdi. Ayrıca, suikastçıları barındıran herhangi bir köye karşı ağır cezalar getirdi. Tüm yetişkin erkekler öldürülecek, kadınlar  toplama kamplarına götürülecek, çocuklardan uygun olanlar  almanlaştırılacak ve geri kalanlar öldürülecekti. Naziler özel olarak Lidice’yi hedef aldılar, çünkü burada bir ailenin  Çek ordusunda bir oğlu vardı.

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın