İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Editör'ün Seçimi / Tarih

Nazilere Teslim Edilen Ve Öldürülen 82 Çocuk

Nazilere Teslim Edilen Ve Öldürülen 82 Çocuk

II. Dünya Savaşı, insanlık tarihinin en ölümcül çatışma olduğu bilinmektedir. 50 ila 85 milyon arasında bir yerde iki Ütopya ideolojisine dayanan anlamsız, akılsız savaş nedeniyle hayatını kaybetti. Söylemeye gerek yok, mücadele sadece onlarla savaşanlar yerine üst adamlara hizmet etti. İnanılmaz derecede zalim katliamlar ve vahşiler hem Sovyetler hem de Naziler tarafından yapıldı – Holodomor, Holokost, stratejik bombalama, vs. Naziler tarafından yapılan en korkunç eylemlerden biri, eski Çekoslovakya’da (şimdi Çek Cumhuriyeti bölgesinde) bulunan Lidice köyünden kurtulmaktı.

82 Bronz çocuk Lidice köyüne bakmaktadır

Çek Cumhuriyeti, Lidice’deki Marie Uchytilova tarafından yapılan bronz heykel, Naziler tarafından 1942 yazında öldürülen çocukları anıyor. Bunların hepsi Chełmno’da gazlı olan, 42 kız ve 40 oğlan çocuğu olan 82 çocuğu onurlandırıyor. Polonya kenti, II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından inşa edilen bir imha kampına ev sahipliği yaptı. Aslında, özellikle kitlesel cinayetlerle etnik temizlik yapmak için kurulan ilk Alman imha kampıydı.

 

Hepsi II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından öldürüldü.

1942’de, 10 Haziran’da Naziler, Lidice köyündeki hemen hemen bütün sakinleri öldürdü. Bu, Bohemya ve Moravia Koruyucusu Reichsprotektörü Nazi yetkilisi Reinhard Heydrich’in suikasti için bir misilleme olarak yapıldı. Köy tamamen tahrip edildi, erkekler öldürüldü, kadınlar ve çocuklar ayrıldı ve toplama kamplarına gönderildi. O yaz onlar için sonuncuydu.

Bütün köyleri tamamen yıkıldı

Naziler yetkilisi Reinhard Heydrich’in (Bohemya ve Moravya Koruyucu Reichsprotektoru) suikastından sonra, Hitler derhal ölümü için Çekoslovakya’da toplu cinayet emri verdi. Ayrıca, suikastçıları barındıran herhangi bir köye karşı ağır cezalar almak istedi. Köy sakinleri için, aşağıdakilerin gerçekleşmesi şarttı: tüm yetişkin erkekler öldürülecek, kadınlar – toplama kamplarına götürülecek, Aryan’a bakan çocuklar “Almanlaştırılacak” ve geri kalanlar öldürülecekti. Naziler özel olarak Lidice’yi hedef aldılar, çünkü yerel bir ailenin İngiltere’de Çek ordusunda bir oğlu vardı.

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Bir Cevap Yazın