İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Arkeoloji

Otos ve Ephialtes

Otos ve Ephialtes

Aloeus’un karısı İphimedeia, tanrı Poseidon’a âşıkmış. Her gün deniz kı­yısına gider, eliyle su alıp göğsüne dökermiş. Tanrı onunla birleşmiş ve iki oğulları olmuş: Otos ve Ephialtes .

Aloeusoğulları

Yunan ve Roma mitolojisinde devler genellikle ucube, sihirli ve çirkin yaratıklarlar olarak tasvir edilmiştir. Ancak Iphimedeia’nın Poseidon’dan olma ikizleri Otos ile Ephialtes kardeşler eşleri görülmemiş kadar yakışıklı ve güçlü devlerdir. İkizlere ölümlü babaları Iphimedeia’nın kocası olan Aloeus olduğu için Aloeusoğulları denmektedir. Kardeşler  efsaneye göre her yıl bir karış enine, bir kulaç da boyuna büyürlermiş. Dokuz yaşına vardıkları zaman kendilerinin Tanrılardan daha güçlü olduğunu ispat etmek istemişler. Savaş tanrısı Ares’i yakalayıp tunçtan bir kâsenin icine hapsetmişler.

Ares hakkında daha fazla bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Homeros bu hikâyeyi ilyada’da şöyle anlatır:

“Ares de bu yüzden çok acılar çekti, Otos’la güçlü Ephialtes, Aloeus’un iki oğlu, vurdular onu kalın zincirlere, tunç bir küpte kapalı kaldı tam on üç ay!”

Yetmemiş Ossa dağını Olympos’un üstüne bindirip tepesine de Pelion dağını oturtarak göğe tırmanacaklarını, denizleri topraklarla örtüp kurutacaklarını, denizle karanın yerini değiş­tireceklerini söylemişler. İkizlere sinirlenen Zeus’un şimşeklerinden onları babaları Poseidon araya girerek korumuş. Bütün bunlarla  yetinemeyen ikizler Artemis ve Hera’yı kaçırmak için plan yapmışlar. Otos Hera’yı, Ephilates ise Artemis’i kaçırmak istemiş.

Efsaneye göre Artemis’i ormanda kovalayan iki dev karşılarına çıkan bembeyaz geyiği görür görmez avlamak için onun peşine takılmış ve sonunda geyiği kıstırmıştır. İki yandan kıstırılan geyiğe mızraklarını fırlatacakları sırada geyik kaybolmuş ve devler birbirini öldürmüştür.
Başka bir efsanede ikizleri Zeus yıldırımla çarpmıştır ya da Apollon okla vurmuştur. İkizlerin sonu hakkında bir diğer efsane de  cezalarını Hades’in yanında sürdürdükleridir. Yılanlarla bir sütuna bağlı halde  tam uyuyacakken bir baykuşun durmadan ulayarak ötmesini dinlemek zorundadırlar.

Kaynak:  Azra Erhat / Mitoloji Sözlüğü

Ephialtes Psikolojisi nedir ?

Ephialtes psikolojisi literatüre, sıkıntılı ya da korkulu düş olarak tanımlanabilen ‘karabasan’ teriminin karşılığı olarak girmiştir. Buna göre kişi, genellikle ahlâki benliği kabul etmediği için bastırdığı isteklerini bilinçaltına atmakta ve bunları rüyalarında dışa vurmaktadır. Ancak rüya tamamlanmak ve benliğin arzu etmediği olay gerçekleşmek üzereyken, kişi korku ve panik içinde uyanmaktadır.

Bu bağlamda uyku sırasında bilincin sansürünün ortadan kalkması, kişinin bilinçaltında gerçekleşmesini istediği olayın ‘gerçekleşmiş gibi algılamasına’neden olmakta ve süperegonun yetişerek kişiyi uyandırması sansür sürecinin yeniden faaliyete geçmesini sağlamakta ve bastırılan istekler yeniden bilinçaltının karanlıklarına gönderilerek ego korunmaktadır.

Kaynak: Emel Gürel, Canan Muter “Psikomitolojik Terimler : Psikoloji Literatüründe Mitolojinin Kullanılması” (Sosyal Bilimler Dergisi, 2007)

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Her şeyi yazdı bir tek biyografisini yazamadı..

Yorum Yazın