İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Cafe / Genel

Pasif Gelir Ne Demek ? Nasıl pasif gelir elde edilir?

Pasif Gelir Ne Demek ? Nasıl pasif gelir elde edilir?

Pasif gelir ne demek : minimum zaman ve fiziksel çabayla kazanılan gelirdir. Bunun tam aksi olan aktif gelir ise doğrudan zaman harcayıp bunun karşılığında para kazanmanız demektir. İster saat başı ücretli isterse de maaşlı olun, geliriniz, işinize harcadığınız zaman ile alakalıdır.

Aktif gelir söz konusu olduğunda çalışmadığınız sürece para kazanamazsınız. Eğer sakatlanır ve fiziksen iş yapamaz hale gelirseniz kazanamazsınız. Dünyada genelinde insanların çoğu aktif kazanç üzerinden gelir elde ederek yaşar. Kazandıkları, harcadıkları zamana bağlıdır.

Pasif gelir elde etmek, öyle anlatıldığı kadar kolay değil

Çok kolay bir şekilde pasif gelir elde edebileceğiniz ile ilgili internet üzerinde karşılaştığınız reklamlara itibar etmeniz, genelde dolandırılmanız ile sonuçlanır. Hiç kimse elde edebileceği pasif geliri sizinle paylaşmaz.
Dolayısıyla pasif gelir araçlarınızı kendiniz yaratmanız gerekir.

Bu cümleyi kurmak, bu araçları yaratmaktan zordur. Peki neden mi?

Pasif bir gelir akışı yaratabilmek ciddi bir sorumluluktur.  Pasif gelir araçlarını yaratmak ciddi zaman gerektiren bir iştir. Bu zamanı harcarken de çoğunlukla para kazanmazsınız. Zamanınızı da hemen değil bu yolda ilerledikçe gelir kazanma amacıyla yatırırsınız. Aktif kazanç sisteminde kazandığınız para tamamen harcadığınız zamana bağlıdır. Fakat pasif gelir kaynakları size işleri bittikten sonra bile uzun süre para kazandırırlar.

Pasif gelir elde etmek için iki yol vardır.

A) Fiziksel Pasif Gelir:
Bu tür pasif gelirde, gelir elde ettiğiniz araç fiziksel bir metadır. Örneğin bir ev, ofis satın alıp bunu kiraya vermeniz pasif gelirdir. Minimum çaba ve zaman harcayarak gelir elde edersiniz. Veya bir

B) Dijital Pasif Gelir:
İnternet reklamlarından kazanmak. Buna bir Android uygulama örneği verelim : Şarkı Evreni mesela. Bu uygulamanın mimarları bu uygulama üzerinde bir kez çalıştılar ve şuan ücretsiz müzik, video indirme maksadıyla yüz binlerce insan tarafından kullanılıyor. Uygulama sahibi de uygulama içerisinde yer alan reklamlardan kazanıyor.

Genelde zengin kitle,  kazançlarının harcadıkları zamana bağlı olmadığı, pasif kazanç standardını benimserler . Onlar konut kiraları, faiz gelirleri, telif hakkı ücretleri, franchise gelirleri, self servis çamaşırhaneler, internet reklamlarından gelen gelirler gibi pasif gelir kaynakları ile geçinirler.

Pasif gelir ne demek ? Daha iyi bir açıklaman mı var? Çok mu biliyosun? Seni yorum alanına alalım.

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın