İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Sağlık

PURO İÇİMİNİN ZARARLARI

PURO İÇİMİNİN ZARARLARI

Size bu yazımızda puro içiminin zararları  konusunu araştırıp yazdık. Öncelikle puroların sigaradan daha güvenli olduğu yaygın bir yanlış anlamadır. Puro dumanı içine çekmeden içilir evet ama bu  sigaradan daha güvenli değildir. Puro dumanı zararlı toksik, kansere neden olan kimyasallar içerir ve bu kimyasallar ve metaller sigaradan kat kat fazladır.Puro içiminin zararları ve insan vücudunda neden olduklarına  gelin bir göz atalım.

Kanser riski söz konusu olduğunda puro ile  sigara arasında pek fark yoktur. Farklı tadı ve kokusu olsa da, purolar da sigara gibi tütün, nikotin ve kansere neden olan diğer toksinler bulunur. Aslında, purolar ve puro dumanı, sigaraya göre kansere neden olan bazı kimyasalların daha yüksek konsantrasyonlarını içerir. Puro dumanı, sigara dumanından daha fazla kansere neden olan nitrozamin içerir. Purolar kansere neden olan katranı yine sigaraya göre daha fazla içerirler. Puro dumanının, içenlerde ve  dumana maruz kalanlarda kanser riskini arttırdığı görülmüştür.
Puro içimi, ağız, dil ve boğaz, yemek borusu, akciğer ve ağız boşluğu kanseri risklerini içmeyenlere oranla 4 ila 10 kat arttırır.
Tıpkı sigaralar gibi, ne kadar puro içerseniz, kanser riskiniz o kadar artar.
Puro içimi ayrıca pankreas, böbrek, mesane, mide, kolorektal, boyun, karaciğer, miyeloid lösemi de dahil olmak üzere diğer birçok kanser türü için yüksek bir risk oluşturmaktadır.

Tütün dumanı 4.000’den fazla kimyasal içerir. Bu kimyasallardan en az 50’si kansere sebep olma açısından ve 250’si başka şekillerde zararlıdır.
Puro içmek bir takım yan etkilere neden olabilir ve diğer sağlık sorunları için riskinizi önemli ölçüde artırabilir. Puro içiminin zararları ile ilgili  diğer sağlık problemleri şöyledir :
Akciğer hastalığı : Puro dahil olmak üzere tütün ürünleri içmek, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) dahil olmak üzere akciğer hastalıkları riskinizi artırır. Puro ve sigara dumanı ayrıca astım krizinizi tetikleyebilir.

Kalp hastalığı : Tütün dumanı kalbe ve kan damarlarına zarar verir. Bu, kalp hastalığı, kalp krizi ve inme riskinizi artırır. Sigara içmek, arterlerde plak biriktiği periferik arter hastalığının (PAD) önemli bir risk faktörüdür.  Yüksek tansiyon, bağışıklık sorunları, periferik vasküler hastalık (PVD) riski daha yüksektir,
Bağımlılık : Tek bir tam boyutlu puro, neredeyse bir paket sigara kadar nikotin içerir. Yani puro dumanını solursanız dahi, sigara içmiş gibi nikotin alabilirsiniz.
Kasten içinize çekmeseniz bile, nikotin ciğerlerinize girecektir ve ağız astarından emilebilir. Sigara yerine puro içmek nikotin bağımlılığı riskinizi azaltmaz.
Nikotin, tütünde ana bağımlılık yapan kimyasaldır. Adrenalinin salgılanmasını sağlar ve kan dolaşımınız tarafından emildiğinde veya soluduğunuzda dopaminde artışı tetikler. Dopamin, ödül ve zevkle ilgili bir nörotransmitterdir.
Purolar ve hatta dumansız tütün dahil tüm tütün ürünleri, fiziksel ve psikolojik tütün ve nikotin bağımlılığına yol açabilir .

Diş problemleri : Puro içmek sadece ağız kanseri riskinizi arttırmaz. Dişeti hastalığı da dahil olmak üzere çok sayıda diş sağlığı problemi ortaya çıkabilir.Tütün ürünleri dişeti dokusuna zarar verebilir, dişlerinizde leke, tartar ve plak birikmesi, sıcak ve soğuğa duyarlılık, diş etlerinde geri çekilme gibi problemlere yol açabilir.
Kısırlık : Sigara içmek hem erkek hem de kadın üremesini etkiler. Kısırlık, spermlere zarar verir ve kadınlarda kısırlık yapabilir. Düşük veya ölü doğuma neden olabilir.

PURO VE SİGARA ARASINDAKİ FARK

Puro içmek ve sigara içmek arasındaki farklar sizi şaşırtabilir.
Tüm sigaralar genellikle tek tiptir. Her biri 1 gramdan az tütün içerir.
Çoğu puro, hava ile sertleştirilen ve fermente edilen ve bir tütün yaprağına sarılan tek bir tütün türünden yapılır. Farklı şekil ve boyutlarda olurlar. Bir puro 1 ila 20 gram tütün içerir.

NASIL BIRAKILIR?

Puro içiminin zararları hakkında kısaca bahsettik. Puro içtiğiniz süre ne olursa olsun, bırakmak kolay değildir ama yine de mümkündür.
İlk adım bırakma kararını vermektir. Sizin için en uygun olanı bulmak için farklı yaklaşımlar denemeniz gerekebilir.
Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak bir dizi ücretsiz kaynak vardır.  Ayrıca bir sağlık uzmanıyla da görüşürseniz size bir plan oluşturabilir ve bırakmanıza yardımcı olacak araçlar önerebilirler. Bunlar sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak, nikotin bantları, ilaç tedavisi veya alternatif tedavilerdir.

Her ne kadar ara sıra puro içmenin sağlık üzerindeki zararları o kadar açık olmasa da, puro içmenin tek güvenli seviyesi hiç yoktur. Sigara içimi ile puro içimi arasında seçim yapmak yerine, tütünü tamamen bırakmaya çalışın. Güvenli bir tütün şekli yoktur.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Her şeyi yazdı bir tek biyografisini yazamadı..

Yorum Yazın