İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Afiş / Spor

Supplement Kullanmak Gereksiz : Supplement Para Tuzağı mı?

Supplement Kullanmak Gereksiz : Supplement Para Tuzağı mı?

Bu yazımızda Fitness dendiğinde kafaların karmakarışık olduğu Supplementler konusunu konuşacağız, Supplementlerin faydası var mı? Supplementsiz vücut yapılabilir mi? Supplement Kullanmak Gereksiz iddiamızı konuşup, inceleyeceğiz.

Konuya başlamadan önce bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Eğer şuan evinizde bir Supplement varsa veya bir Supplement ambalajını canlı canlı görme şansınız varsa lütfen ambalajına bakın. Şu ibareyi mutlaka bir yerlerde yazılı olarak göreceksiniz. “Gıda Takviyesidir, gıda yerine geçemez”

Bu yazı size bir bilgilendirme uyarısı gibi gelebilir. Ama özünde bu uyarının yapılmasına sebep olan şey, ürünü kullanan kullanıcıların firmayı dava etmemesi içindir. Geçmişten günümüze biraz araştırırsanız doğal beslenmekten çok Supplement kullanıp sağlığı bozulan insanlara rast gelirsiniz. Supplement firmaları bu uyarılar ile kendilerini güvence altına alırlar. Yani amaç yalnızca biz bilgilenelim, bilinçlenelim olayı değil. Firmalar açısından bu işin hukuki boyutları da var.

Şimdi girelim konuya.

Her yerde size Kas = Protein derler. Ve haliyle siz de günlük tükettiğiniz Protein miktarlarının yeterli olup olmadığından sürekli şüphe duyarsınız. Ve elbette aklınıza Supplement kullanmak gelir. Size kendimden örnekler vererek açıklamak durumundayım ancak bu şekilde bu yazıda anlatacaklarım size anlamlı gelebilir.  İlk 4 ay Supplement kullanmayıp sonrasındaki 1 yıl içerisinde ise sürekli olarak BCAA, Whey, Kreatin, Arjinin kullandım. Bu dönemde çok ciddi ilerlemeler katetmiştim ve normal olarak bu gelişimin mimarında Supplementlerin önemli bir rolü olduğu yanılgısına kapılmıştım. Bu bahsettiğim 4 tür supplementin o zamanki dolar kuru ile toplam fiyatı bana aylık 200 TL maliyeti olurken doların artması ile bu miktar 600 TL ‘lere çıkınca Supplementi bir yıllık kesintisiz kullanımdan sonra mecburen bırakmak durumunda kaldım.

Size dürüst olacağım. Supplementleri bırakmış olmaktan ötürü endişeliydim. Kat ettiğim gelişimin hızla olmasa da yavaş yavaş gerileyeceği kanaatindeydim.

 Kafaları Karıştıran Supplementsiz Süreç Başladı

Supplementsiz 3 ay geçti. Garip bir şekilde kas inşasında halen üzerine koymaya, ileri gidebilmeye devam edebildiğimi gördüm. Bunun bir tesadüf olup olmadığını anlamak için ise daha fazla zamana ihtiyacım vardı. Aradan 6 ay geçti. İlerleme halen devam ediyordu. İşte araştırmalarıma da o zaman başladım. Sebebini sorguluyor, kas anatomisi nedir? Besin değerleri nedir? Bunları araştırıp Supplementlerin tam olarak ne işimize yaradığını çözmeye çalışıyordum.

Sonuç: Supplementler Kullanmak Gereksiz. Ama..

Ama’sını sonra konuşacağız. Şimdi neden faydasız olduğu konusunu size aktarmak istiyorum. Öncelikle ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz ve kendimizi almaya zorladığımız Protein miktarı genelde ihtiyaç miktarından çok daha fazla oluyor. İnsan ve Kas anatomi incelendiğinde, Kemik (İskelet), Yağ dokusu ve vücut sıvıları toplam ağırlığınızdan düşüldüğünde geriye kalan kas kütlesi miktarımız üzerinden Protein alımı yapmamız gerektiği sonucuna varılıyor.

Şöyle ki; adama bakıyorsun %18 yağ oranında 80kg. Doğal beslenmesi ve üzerine Supplementlerle günlük 160gr protein aldığını ifade ediyor. Hadi gelin bu arkadaşı masaya yatıralım. Keselim biçelim, ne kadarı kastan oluşuyor bunu önce bir anlayalım.

80kg ağırlığında birinin iskelet ağırlığı ortalama 7,3kg ‘dır. Ortalama bir insanda 5,5-6 lt kan bulunur. Ağırlığı 80kg ve %18 yağ kütlesi olan birinin toplam yağ miktarı 14,4 kg ‘dır. Şimdi bu arkadaşımızın toplam ağırlığından İskelet ağırlığını, Dolaşım sistemindeki Sıvıyı ve Yağ miktarını çıkaralım ve geriye kalan kas ağırlığı nedir bunu öğrenelim. 80 – 7,3 – 5,5 – 14,4 = 52,8 kg . Arkadaşımızın kas ağırlığı 52kg imiş.

 

Aşırı Protein Alımı

52kg kas kütlesine sahip bu arkadaşımız 160gr protein aldığına göre bu demektir ki kilogram başına 3gr protein almaktadır. Oysa bu arkadaşımız toplam ağırlığı olan 80kg üzerinden hesaplama yapıyor ve dolayısıyla kilogram başına 2gr protein aldığını düşünüyor.

İskelet Sisteminiz, Yağlarınız Proteine İhtiyaç Duymaz!

Oysaki toplam ağırlığı üzerinden yaptığı hesap tamamen hatalı. Çünkü İskeletimiz , Dolaşım Sistemimiz ve yağlarımız Protein’e ihtiyaç duymaz.  Dolayısıyla Kas kütlesinin Kilogram başına 1gr fazladan protein almaktadır. Bu da günlük 56 gr proteini fazladan alıyor demektir.

Supplementler ile Alınan Proteinler Boşuna alınıyor

Supplementlerle alınan günlük dozların (Whey) 30gr, Tablet/Toz Aminoasitler (Bcaa) 8-12gr, Arjinin (5-10gr) gibi supplement de eklenirse günlük alınan bu miktarlar toplamda 60gr olabiliyor. Şimdi arkadaşımıza geri dönelim. Günlük ne kadar fazladan protein alıyordu 56 gr. Supplementlerle yaklaşık ne kadar protein alıyor? 60gr. Görüldüğü üzere bu supplementler ile alınan protein boşuna alınıyor.  V

Supplementler kana daha çabuk karışıyor. Eee karışınca ne oluyor?

Bir diğer husus Supplementlerin, doğal beslenmeye göre kana daha hızlı karışıp parçalandığı ve kaslara daha hızlı ulaşabilmesi sebebiyle ısrarla gerekliliği savunulmasıdır. Abi ne zannediyorsunuz ki? Supplementle sıvı olarak içip, mideden, kana, kandan kaslara ulaşıp aminoasit zinciri şak diye tamamlanıp şak diye de kas onarımı mı gerçekleşiyor? Gerçekten hayal ettiğimiz bu mudur? Öncelikle şunu bilmelisiniz. Kasların onarım sürecinin proteini ne hızla aldığınızla uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur. Kas onarım sürecini olumlu veya olumsuz etkileyebilecek tek kriter Aminoasit zincirini oluşturan aminoasitlerin alınıp alınmadığıdır. Bu da bizi sonraki konuya getirecek.

Aminoasit Zincirini tamamlamak için Supplement şart. Hadi canım oradan. Vücudun bundan haberi var mı peki? :=)  

100gr Tavuk etinin aminoasit profili incelendiğinde, isim yapmış ve çok tanınan örneğin Weider gibi bir supplement üreticisinin supplementlerinde içerdiği ifade edilen aminoasitlerden daha az aminoasit içermediği görülür. 100 gram balıkta bir Arjininden, bir Bcaa supplementinden aldığınız tüm aminoasit türleri yer alır.

Herhangi bir süt ve süt ürünü herhangi bir Whey’den veya Kazain Supplementinden aldığınız değerleri size verir.

Supplement neden gereksizdir görsel olarak anlamak için Roma Heykellerine de bakabilirsiniz

Bir hayal eder misiniz. Sene M.S. 500’de koysan Weider’ın ürünlerinin üzerine kapak resmi bile olabilecek kadar muntazam kas kütlesine, hatlarına sahip Roma Erkeği supplement mi kullanıyordu abi? Tabiki hayır. Hal böyleyken “Supplement olmadan kas gelişmez” saçmalığın daniskasıdır. Bilimsel hiçbir dayanağı yoktur.

Aksine doğal beslenerek bu sporun yapılabileceğini ortaya koyan onlarca araştırma mevcuttur.

Şimdi gelelim yukarıdaki Ama… deyip cevaplamadığım konuya.

Supplementler hiç mi faydasız?

Siz eğer, doğal beslenerek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir kas kütlesinden çok daha fazlasına sahipseniz. Hedefiniz bir Bodybuilder olarak podyuma çıkmaksa veya gelişiminiz antrenman programınız yoğun olmasına rağmen gelişimin duraksadığı yerde takviye (supplement) alarak bu durağan süreci kırmaya çalışmak bir adım daha ileriye gidebilmek için Supplementlerin çok küçük faydaları olabilir. Ancak bu durumlar söz konusu değilse, supplementlere para verip onları boşaltım sistemi ile tuvalete dökeceksiniz. Bu da Supplementlerle ilgili bir diğer gerçektir. Sağladığı katkı en iyi kas anatomisine sahip birinde dahi %5 ile %10 arasında değişen Supplementler, kendilerine dökülen paranın karşılığını Fiyat/Performans olarak verme konusunda sınıfta kalırlar. Sonuç olarak Supplement kullanmak gereksiz ve boşuna yapılan bir yatırımdır.

Supplement Kullanmak Gereksiz değil diyor ve sizce haklı gerekçelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>