İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Mutfak / YAŞAM

Tantuni Nasıl Yapılır? Sırrını Açıklıyoruz!

Tantuni Nasıl Yapılır? Sırrını Açıklıyoruz!

Mersin’in meşhur lezzeti Tantuni ‘yi meşhur yapan ve yalnızca Mersinli ustalarının bildiği bir dizi püf noktası var. Bu yazımızda Tantuni nasıl yapılır? Tantuni eti nasıl seçilmeli, ne işlemler yapılmalı ? Nasıl pişirilmeli? İçerisinde, sebzesinden baharatına, neler bulunmalı bunları tek tek ele alıyoruz.

Tantuni Eti Nasıl Olmalı?

Tantuni,  aşağıda fotoğraflarını görebileceğiniz; Dana’nın Antrikot , Antrikot bulamadıysanız Nuar (beşli but setinin en yumuşak parçası) veya Tranç  (kuyruk sokumu ile nuar arasında kalan yumuşak bölüm) tercih edilmelidir. Kas liflerinin ve sinirlerin yoğun olduğu diğer bölgelerden de elbette Tantuni yapmaya çalışabilirsiniz ancak en lezzetli Tantuniyi bu üç bölgeden alınan etlerle yapabilmeniz mümkündür. Tantuni eti özellikle sinirsiz olmalı, eğer tercih ettiğiniz et içerisinde sinir varsa bu sinirler itinayla alınmalı ve mümkün olduğunca uzun kas lifleri içeren but (bonfile) gibi bölgeleri tercih etmekten kaçınılmalıdır. Etler; haşlanmadan önce, kuşbaşı tipinde küp küp değil, ince ve biraz uzun (1 -1,5 cm) doğranmalıdır. Haşladıktan sonra uygun şekilde doğramanız mümün olmadığı için doğrama işlemini et çiğ iken yapmalısınız.

Antrikot

Antrikot

Nuar

Nuar

Tranç

Tranç

Tantuni Eti Nasıl Pişirilmeli?

Tantuni’yi lezzetli yapan şey ilk başlıkta belirtildiği gibi doğru et seçimidir. İkincisi ise pişirme tekniğidir. Yumuşak yapıda ve sinirden ayrıştırılmış olan ve uygun şekilde doğranan Nuar veya Tranç etimiz 20 dk haşlanır.

Tantuni Eti Neden Haşlanıyor?

Etin önce haşlanmasının sebebi, eğer eti önce haşlamazsanız, eti pişirebilecek kadar yağda kavurduğunuzda her ne kadar seçtiğiniz et yumuşak bir yapıda dahi olsa sertleşecektir. Tantuni’nin, yendiğinde ağızda dağılan o yumuşaklığını elde etmeniz mümkün olmayacaktır.  Bu sebeple pişirme işleminin ilk bölümünü haşlama, ikinci bölümünü ise kavurma oluşturur.

Tantuni Nasıl Kavrulmalı?

Eğer Tantuni’yi evinizde hazırlıyorsanız genişçe bir tava işinizi görecektir. Yağ olarak mutlaka Ayçiçek yağı kullanın. Tantuniciler genelde Pamukyağı tercih ediyorlar bunun sebebi daha ekonomik olması ve daha ince bir yağ olduğundan dolayı diğer yağlar kadar eti kurutmuyor olmasıdır. Ancak daha sağlıklı olması bakımından biz size Ayçiçek yağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Eti kavuracağınız tava veya Tantuni sacınıza eti koymadan önce ocağın kızmış olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü kavurarak yapacağımız işlem bir tür Mühürleme işlemidir. Haşlanmış eti, yüksek sıcaklıkta kızmış bir ocak üzerinde yağ içerisinde hızlı bir şekilde mühürleyerek, etin içerisinde haşlanmış yumuşak eti muhafaza ederiz. Kavurma işlemi, altını tekrar tekrar çizerek bir daha belirtelim “Kızgın bir ocak” üzerinde en fazla 2-3 dakika yapılır.  İlk dakikası yağın içerisinde sürekli olarak tahta bir kaşıkla karıştırarak kavrulur. Daha sonra bu karışımın içerisinde sırasıyla porsiyon başına bir tutam Kırmızı toz biber, tuz eklenerek bir dakika daha kavrulur hemen ardından iyice kızan ocağın üzerine, çok hafif su dökülür. Bu su dökme işlemi, kavrularak mühürlenen etin, kavrulan dış yüzeyinin yumuşaması için yapılır. Et su içerisinde yüzecek kadar çok su dökülmemeli, döküldüğü anda buharlaşacak kadar da az olmamalıdır.

Tantuni Nasıl Servis Edilmeli?

Tercihinize göre ortadan ikiye böldüğünüz beyaz ekmeğin iç kısmını veya lavaş ekmeğinizi kavrulan etlerin üzerine bastırın, yağını alın. Küçük küpler halinde doğranmış domatesleri ilave ettikten sonra aralarda karıştırarak kısa bir süre (10-15sn) daha pişirme işlemini sürdürün. Kabuğunu soyduğunuz kuru soğanı incecik piyazlık doğrayın. Maydanozları incecik kıyın. Sumakla doğranmış kuru soğanı yoğurup maydanozu katın. Hazırladığınız salata karışımını ekmeklerin içine paylaştırıp kapattıktan sonra sıcak olarak bekletmeden servis edin. Yanında turşu ve özellikle limon olmazsa olmazlarındandır.

Lavaş olarak servis edilen tantuninin tutulacak alt bölümüne birbirine çapraz duracak şekilde iki kürdan saplamak lavaş tantuniyi alttan dökmeden, yemeyi kolaylaştırır. Tantuni nasıl yapılır başlıklı içeriğimize yorum alanında aklınıza takılan herşeyi sorabilirsiniz.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın