İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Genel

Uludağda ölen dağcılar neden öldü ? Efe Sarp ve Mert Alpaslan

Uludağda ölen dağcılar neden öldü ? Efe Sarp ve Mert Alpaslan

İlk kayıp ihbarının 1 Aralık tarihinde yapıldığı bu olayı üzüntüyle takip ettik. Pek çok olası senaryo yazıldı çizildi, dağcılık bilgilerinin yeterlilikleri dahi sosyal medyada sorgulandı. Ve bu durumdan çok rahatsızlık duyduğumu ifade etmeliyim. Başına gelen kazalar sebebiyle kaybettiğimiz onlarca profesyonel dağcımız var. Kaldı ki olay yerinde elde edilen görüntülerden, bulgulardan ve yapılan otopsiden, Uludağ’da yaşamını yitiren Efe Sarp ve Mert Alpaslan ‘ı ölüme sürükleyen olaylar zincirine bir kazanın sebep olduğunu görüyoruz. Yerleşim yerine birkaç kilometre kala yaşam savaşı vermiş olmalarını da bu kazaya bağlıyoruz.

Efe Sarp’ın Otopsisi Kazayı işaret ediyor

Efe Sarp’a yapılan otopside Kafa tasında ve kaburgalarında kırıklar tespit edildi ve cansız bedeni dere yatağında bulundu. Mert Alpaslan ‘ın cansız bedenine de Efe ‘nin 1 km uzağında bulundu. Efe ile Mert’in bastıran yoğun sis ile görüş yeteneklerini önemli ölçüde kaybettikleri, kazara dere yatağına Efe’nin cansız bedeninin bulunduğu yerde düştüklerini düşünüyorum. Durumu daha ağır olan Efe’ye yardım bulabilmek ümidiyle Mert Alpaslan yola düşmüş ancak ıslanmış olması sebebiyle hipotermiye  1 km ‘lik yolun sonunda yenik düşmüş olabilir. Olay yerinde Efe ‘nin montunu çıkarmış yanına koymuş olması ne yazık ki Hipoterminin son aşamasında hissedilen yüksek sıcaklık hissi sebebiyle idi. Katlanmış bir şekilde duran monttan. Efe’nin o soğuğa rağmen montunu kendi iradesiyle çıkardığını anlıyoruz.

Mert mi Efe’ye, Efe mi Mert’e yardım bulmak için ondan ayrıldı? 

Mert mi Efe için yardım aramaya gitmişti yoksa Efe mi Mert için? Bunun cevabı Mert ‘in otopsi sonuçlarına bağlı. Eğer Mert’in otopsi raporunda bacağında bir kırık meydana geldiği sonucu ortaya çıkarsa şayet, olayın Efe’nin bulunduğu yerde değil Mert’in bulunduğu yerde yaşandığı anlaşılacaktır. Henüz Mert’in otopsi sonucu açıklanmadı, açıklandığında bu talihsiz kazanın nasıl yaşanmış olabileceği ile ilgili bir fikir sahibi olabileceğiz.

Tamamen Talihsizlik

Efe ve Mert’in geçmiş etkinliklerine bakınca onların bu tür bir etkinliği ilk kez yapmadıklarını, hatta bu tür etkinliklere soyunan pek çoğumuza nazaran Amatör de olsalar, deneyimli olduklarını görüyoruz. Sisin bastırması da, kayıp su yatağına düşmeleri de tamamen bir talihsizlikten ibaret. Profesyonellerin bile başına gelebilen, küçücük bir denge kaybı bu tür etkinliklerde yaşamı tehdit edecek boyutta bir kazaya sebebiyet verebilir. Efe ile Mert’in başlarına gelen de ne yazık ki böylesine talihsiz bir kazadır.

Kontrol Edilemez Şartlar

Ne hava koşulları ne yürüdüğünüz arazinin topografik koşulları sabit olabilir, her ne kadar üzerinde hassasiyetle de dursanız bu koşullar tüm hesaplarınıza rağmen ters dönebilir. Efe ile Mert’in en büyük talihsizliği basıran sis idi muhakkak. Planlarında olmayan. Hiç hesap (edilemeyen).

 

 

 

 

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın