İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Internet

Uptime Nedir ? Uptime Süresi Nedir? %100 Uptime Oranı Mümkün mü?

Uptime Nedir ? Uptime Süresi Nedir? %100 Uptime Oranı Mümkün mü?

Uptime nedir ? Uptime, kelime anlamı olarak; Açık kalma süresi, Çalışır kalma süresi veya internet diliyle online kalma süresi olarak tanımlanabilir. Bu tanımla ilgili merakınızı gidermek için bu yazıyı okuyorsanız; muhtemelen bir web barındırma şirketinin Hosting veya Sunucu paketlerinde Uptime ifadesini gördünüz ve Uptime ifadesinin ne olduğunu, ne anlama geldiğini merak ettiniz. Merak etmeyin, size detaylarıyla anlatacağız.

Sunucular, insanların tarayıcılarına (www.) web adresinizi yazdığında size tanınan IP adresi üzerinden sunucu üzerinde yer alan bu dosyaları çalıştırıp insanlara bu dosyalar aracılığı ile web sitenizi tarayıcılarına yansıtan ve tüm bunları CPU, Ram gibi donanımları kullanarak gerçekleştiren gelişmiş birer bilgisayardırlar. Şöyle özetleyelim; siz tarayıcınıza bir web site adresini girip tıkladığınızda, sürekli internete bağlı olan başka bir bilgisayar (sunucu) içerisindeki yazılıma, uygulamaya, dosyalarınıza ve bilgilerinize erişmiş oluyorsunuz.

Peki sürekli internete bağlı (online) olan bu bilgisayar (server) herhangi bir nedenden ötürü kapanır veya ulaşılamaz hale gelirse ne olur? Cevap çok basit, bağlanmak istediğiniz web sayfasını görüntüleyemez , dosyalarınıza veya uygulamalarınıza ulaşamazsınız. İşte bu noktada karşı bilgisayarın internete sürekli bağlı olması ve sürekli çalışıyor halde bulunması (Sürekli Up durumunda – Uptime oranı Yüksek olması) çok önemlidir. Bu sebeple bu tür hizmetleri veren firmalar Uptime oranlarını belirtirler. Bu tür firmalar size bir Uptime garantisi sunmak zorundadır. Aksi halde alacağınız hizmetin hiçbir anlamı ve değeri olmayacaktır.

Uptime Süresi Nedir ?

Uptime süresi, sunucunun açılışından kapanışa kadar geçen süreçtir. Bir sunucu satın alacağınız anda size verilen Uptime oranı %99.98 olduğunu varsayalım, bu oran bir ay içerisinde toplam 82 dakika boyunca aldığınız hizmetin kesilebileceğini ifade eder.
82 dakikalık süre size fazla gibi gelebilir ancak bir sunucu bir ay boyunca 43200 dakika boyunca çalışır. 43200 dakikalık bir Uptime süresi içerisinde 82 dakikalık bir Downtime (Kapalı süre) süresi kabul edilir düzeyde bir süredir.

Uptime Süresi Ne Tür Uygulamalarda Önem Kazanır?

İçerisinde (Statik) yazılımsal bir işlem gerçekleştirilmeyen, kullanıcılara yalnızca görsel ve metin öğeleri sunan web sayfalarında Uptime oranı %99,8 gibi oranı kabul edilebilirken; içerisinde (Dinamik) yazılımsal işlemler gerçekleştirilen, veritabanı kullanan web sayfası veya uygulamalarda (ör: Alışveriş siteleri, Sosyal Ağlar, İş Ağları) Uptime oranı, maddi zararlara sebebiyet verebileceğinden ötürü çok önem kazanır.

Uptime %100 Olabilir Mi? Nasıl Yapılır?

Evet olabilir. Ancak maliyetlidir. Diyelim bir şirketiniz var ve İnternet üzerinde satışlar yapmak istiyorsunuz. Web sitenizin de sürekli faal olmasını istiyorsunuz. Bunu, ikinci bir sunucu daha alarak yapabilmek mümkün.

Neden ikinci sunucu?

Kabaca şöyle örnekleyelim. Diyelim bir arabanız var, bu arabanız arıza yaparsa onarılana kadar tekrar onu kullanamazsınız. Mecburen onarımı beklemek zorundasınız. Ancak ikinci bir arabanız olsaydı, ilk arabanız onarılana kadar ikincisi ile yolunuza devam edebilirdiniz. Failover Cluster Sunucu olarak bilinen bu sistem ileri düzey bir konu. Ancak uygulamanızın, web sayfanızın dimdik ayakta durmasını istiyorsanız ve böyle bir gereksiniminiz varsa teknik destek alarak sunucu kiralayan firmalardan bu konuda teknik hizmet almanız mümkündür.

Failover Cluster Sunucu mimarileri ile ilgili daha sonra ayrıntılı bir yazı yayınlayıp buradan da linkini paylaşacağız.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın