İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Internet

Web Siteleri Nasıl Çalışır ?  Nasıl Yayınlanır ?

Web Siteleri Nasıl Çalışır ?  Nasıl Yayınlanır ?

Web siteleri nasıl çalışır konusu iki ana başlık altında incelenmelidir. Bunlardan biri Statik Web Sayfaları bir diğeri ise Dinamik Web Sayfalarıdır. İnternetle ilk tanıştığımız 90’lı yılların başında Dünya üzerinde yer alan web sitelerinin %95 ‘i statik web sayfaları idi. Daha sonraları web sitesi ziyaretçileri interaktif etkileşimlerin yapılmasına olanak tanıyan web yazılım dilleri geliştirildi ve dinamik web siteleri yaygınlaştı.

Statik Web sitesi nedir ?

Statik web sitelerini bilgisayarlarınızdaki not defteri gibi düşünün. İçerisine bilgi girer, kaydeder, açıp okur veya bir başkasının okuması için onu e-mail veya bir başka araçla gönderip yayınlamış olurdunuz. Ancak üzerinde matematiksel / mantıksal işlemler yaptıramazdınız. Statik Web Siteleri de üzerinde matematiksel/mantıksal işlemlerin yapılamadığı yalnızca yazılı ve görsel öğelerin görünmesini veya okunmasının  sağlandığı, statik web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerle interaktif etkileşimlerin bulunmadığı sayfalardır.

Dinamik Web Sitesi Nedir?

Dinamik web siteleri, statik web sitelerinde olduğu gibi yine görsel ve metinsel içeriklere sahip iken, statik web sitelerine ek olarak ayrıca Matematiksel ve Mantıksal işlemlerin de yapılabildiği, ziyaretçilerin interaktif olarak web sitesiyle ve diğer ziyaretçilerle etkileşimde bulunabildiği çok daha komplike web sayfalardır. Dinamik Web Sayfaları , web tabanlı yazılım dilleri ve ziyaretçilerinin interaktif etkileşimde bulunduğu verilerin kaydedilip saklandığı veritabanları ile birlikte çalışırlar. Alışveriş, Sohbet, Oyun, Forum Siteleri vs. Dinamik Web Sitelerine birer örnektir.

Dinamik ve Statik Web Siteleri nedir?

Dinamik ve Statik Web Siteleri nedir?

Web Siteleri Nasıl Çalışır?

 Web siteleri, internet üzerine herkesin erişimine belli başlı erişim izinleri dahilinde açık olan, birer sunucu bilgisayar üzerinde yer alır ve bu sunucu bilgisayar üzerinde çalışır. Siz  tarayıcınıza bir www. Adresi yazdığınızda, bu www. Web adresi (Domain) ‘in altında yer alan IP adresini çağırmış olursunuz. www. Adresi ile çağırmış olduğunuz bu IP , web sitesinin üzerinde bulunduğu sunucu bilgisayarının IP adresidir. Sizden gelen talep sonrasında bu sunucuya, sizin bilgisayarınızın IP adresi üzerinden bir veri paketi gider. Sunucu, kendisinden talep edilen IP ‘ye ait web sitesi dosyalarını ve veritabanını çalıştırır ve sonucunu görsel ve yazılı bir formatta sizin IP adresinize, tarayıcınız üzerine yansıtır. Web siteleri bu şekilde çalışır.

 Web Sitesi Nasıl Yayınlanır ?

En başta bir web tasarımına ihtiyacınız var. Elinizde zaten olduğunu varsayarak devam edelim.  Web sitenizi barındıracak bir barındırma (hosting) hizmeti almalısınız. Barınma hizmeti alacağınız bir hosting firması size verdiğiniz ücretin miktarına orantılı olarak artan kaynaklar sağlar. Bu kaynaklar; disk alanı, (Cpu) işlemci, ram, internet bant genişliğidir. Web sitenizin dosyaları size verilen bu hizmetin içinde yer alan Disk alanı üzerine (upload) yüklenir.  Web sitenizin dosyaları ise İşlemci (cpu) ve Ram ile çalıştırılır. Size ayrılan Bant Genişliği miktarında da toplamda ziyaretçilerinize bilgi sunabilirsiniz. Eğer Ram ve Cpu ziyaretlerden gelen talepler için yetersiz kalırsa, web sitenizde kaynak sorunlarına bağlı olarak hizmet dışı kalma problemleri yaşarsınız. Eğer disk alanınız yetersiz kalırsa web sitenizi daha fazla içerik bakımından zenginleştiremezsiniz. Eğer internet bant genişliği kotanız yetersiz kalırsa, web sitenize daha fazla ziyaretçi alamazsınız. Haliyle alacağınız Hosting hizmeti ve bu hizmetin teknik detayları bir web sitesinin yayınlanması ve başarısı için çok büyük önem taşır.

Web Sitesi Nasıl Yayınlanır?

Hosting neye göre belirlenir? Hosting çeşitleri?

Şöyle düşünün. Bir evde mutfak masrafını o evde yaşayan insanların sayısı belirler. 8 insanın ihtiyaç duyacağı miktarı 2 kişi için temin etmenin bir anlamı yoktur. Kullanılamayacak boşuna bir yatırım olur, israftır. Hosting de böyle.

Bir hosting hizmeti seçerken öncelikle web sitenizin potansiyeli nedir? Bunu gözetmeniz gerek. Potansiyelden kastımız şudur. Eğer Arkeoloji ile ilgili bir web sitesi yapacaksanız, Arkeoloji konularına ait anahtar kelimelerin yoğunluğu ve özellikle rakip sitelerin ziyaretçi sayıları size web sitenizin %100 başarılı olması halinde aylık tahminen ne kadar ziyaretçi alacağınızı işaret eder. Web siteniz yeni olacağı için ve ilk etapta %100 başarı elde etmenizin imkansız olduğu için bu rakamın %50 ‘si ile yola çıkabilirsiniz.

Örneğin:  Arkeofili.com adresinin aylık ziyaret sayısı 300.000 olsun. Siz aylık 150.000 ziyaretçi almayı hedefleyerek işe başlayın.

Hosting Çeşitleri

Sistem kaynaklarının paylaşımlı veya paylaşımsız olarak sunulması prensibine göre ikiye ayrılır. Paylaşımlı hosting hizmeti aldığınızda CPU, Ram, Disk alanı ve Bant Genişliğini o sunucu üzerinde barınan diğer web siteleri ile ortak kullanırsınız. Size sunulan kapasiteyi aştığınızda ise aldığınız hizmet durdurulur.

Paylaşımsız Hosting Hizmeti aldığınızda ise satın aldığınız sunucunun tüm sistem kaynakları size ayrılır.

İhtiyaç duyacağınız hosting kaynaklarını tahmini olarak nasıl hesaplarsınız?

 Öncelikle şunun altını çizelim. Hosting kaynak ihtiyacınızı dünya üzerinde net bir şekilde hesaplayabileceğiniz bir yol, yöntem veya bir araç yoktur. Sadece yakın değerler elde edebileceğiniz mantıksal yaklaşımlar, gözleme ve mevcut ziyaretçi istatistiklerine dayalı geliştireceğiniz hesaplama metotları olacaktır. Ancak hiçbiri size %100 doğru bir sonuç vermeyecektir. Çünkü her web sitesinin yazılım kalitesi, veritabanı türü, veritabanı sorgu yapısı, ön bellekleme, gzip, nginx/varnish veya Cdn gibi sunucu yüklerini azaltmaya katkı sağlayan araçlar kullanıp kullanmadığına ilişkin olarak değişkenlikler gösterir.

Konumuza dönersem: Web siteniz %99,6 Uptime garantili bir hosting hizmeti ile yayınlandığında, her ay 2.503.872 saniye yayında kalır demektir.  Aylık 150.000 ziyaretçi aldığınızda her bir saniye başına 0,059 / ziyaretçi düşer. Elbette günün her saat diliminde aynı oranda ziyaret almayacaksınız. Bu durumda saniye başına 0,059 /ziyaretçi genel bir ortalama olacaktır. Günün en yoğun saatlerinde genel ortalama 0,059 ziyaretçi /sn demesine rağmen anlık olarak saniye başına bu rakam 30’a da çıkabilir 100’e de.

İşin Püf noktası anlık ziyaretçi sayısının tespitinde

Matematiksel olarak anlık olarak  kaç ziyaretçinin sizi ziyaret edebileceğiniz ile ilgili bir hesaplama modeli geliştirmeniz mümkün değil. Çünkü tüm değişkenler tamamen kullanıcı davranışları ile ilgili. Bu sebeple anlık ziyaretçi sayısının ne olduğunu anlamak ve bunu netleştirmek için istatistiklerinizi mercek altına almak durumundasınız. Hosting hizmetinize ait Ziyaretçi İstatistik kayıtlarını incelediğinizde anlık olarak web sitenizi ziyaret eden 50 kişi görüyorsanız anlık ziyaretçi sayınızın bunun üzerine %50 güvenlik payı ekleyerek,  anlık ziyaretçi sayısı için bir kabul rakamı oluşturabilirsiniz. Bu örneğe göre bu rakam 75 anlık ziyaretçi olacaktır. Anlık ziyaretçi sayısının , aylık ziyaretçi sayısından farkı şudur; aylık ziyaretçi sayısı bir ay süresince herhangi bir zaman diliminde toplamda sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısı olurken; anlık ziyaretçi sayısı aynı saniyede hatta salise farklarla sitenizi “an” içinde ziyaret eden toplam ziyaretçi sayısıdır.

Anlık ziyaretler hosting kaynaklarınızdan öncelikle CPU ile ilişkilidir.

Şöyle düşünelim. Bir bilgisayarı sadece siz kullanıyorsanız, yaptığınız her işlem için bilgisayarın işlemcisini ve ram’ini sadece siz meşgul edersiniz. Ancak aynı bilgisayarı sadece siz değil sizden başka 74 kişi daha kullanırsa ne olur? Yanıtı duyuyorum. Bilgisayar yavaşlar. Böyle bir durumda web siteniz kullanıcılara geçerli bir yanıt döndüremez ve bir hata mesajı iletir.

Tecrübelerime dayalı olarak her 50 anlık ziyaretçi için 1 Cpu gereklidir. Bu rakam geometrik olarak artar. 100 anlık kullanıcı 2 işlemci 200 kullanıcı için 4 işlemci 300 kullanıcı için 8 işlemci 400 kullanıcı için 16 işlemci ve daha fazlası için veritabanınızı ayrı bir sunuda web sunucunuzu ise load balance tekniğiyle çalışan birden fazla sunucuda barındırmanız gerekebilir.

 Ram ise yapılan işlemlerden ziyade bu işlemler sonrasında ortaya çıkan işlemin hacmi ile ilgilidir. Şöyle örnek vereyim. Bilgisayarınızda bir oyun oynadığınızda oyunun içerisindeki grafikleri şekillendiren ve oluşturan Grafik Kartınızın işlemcisidir. Bunu ekranınıza görsel bir çıktı olarak paketler halinde gönderen de Ram ‘dir. Sonuç olarak, anlık ziyaretçi sayınız arttıkça CPU gerekir. Yapılan her işlem sonucunda ise ram gereklidir.  Bu ikisi birlikte çalışır. Sadece öncelikleri farklıdır.

Web Siteleri Nasıl Çalışır konusuyla ilgili düşüncelerinizi yorum alanında belirtebilir, yazıya ekleme yapabilirsiniz.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>