İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Internet

Wifi 6 nedir ? Ne işe yarar? Özelliği nedir? Enine boyuna Wifi 6!

Wifi 6 nedir ? Ne işe yarar? Özelliği nedir? Enine boyuna Wifi 6!

Wifi 6 nedir ? Bildiğiniz üzere Wifi teknolojisi bir kablosuz internet ağıdır. Bandı en başa sararsak telefon hatları üzerinden internet sağlamakla başlanan internet maceramıza çevirmeli modemlerle başladık. Ardından kablolu modemler geldi ve sonrasında ise kablosuz mobil modemler ile günümüzün en çok kullanılan Kablosuz internet ağlarına sahip olduk. Wifi teknolojisinde geldiğimiz son nokta Wifi 6 ‘dır.

Wifi 6 Nedir?

Wi-Fi 6 teknolojisi gerçek adıyla (802.11ax), yeni gelen standartlarıyla birlikte önceki sürümlerine oranla (Wifi 4 – 802.11n / Wifi 5 – 802.11ac) çok daha hızlı olacak. Şu sıralar bu özelliğe sahip çipleri ürünlerinde kullandığını belirten bir çok modem markası öyle dese de, 802.11ax standardı ancak Aralık 2019 sonrasında tam anlamıyla kullanılabilir hale gelecek.
802.11ax, yüksek verimliliğe sahip kablosuz ağ olarak biliniyor ve birçok yerde Wi-Fi 6 olarak adlandırılıyor. Bu yeni isimlendirme standardı Wi-Fi Alliance tarafından belirlendi. Bir önceki nesiller, Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Wi-Fi 4 (802.11n) olarak biliniyordu. 4-5-6 olarak tanımlanan her bir Wi-fi nesli size farklı bant genişlikleri sunuyor.

Wifi 6 Ne İşe Yarar?

Wi-Fi 6, 802.11ac ile kıyaslandığında tek kullanıcı veri transferini %37 daha hızlı gerçekleştirecek. Daha da önemlisi, özellikle kalabalık çevrelerde kullanıcı başına dört kat daha fazla veri transferi gerçekleştirilebilecek olması. Ayrıca Wi-Fi 6 daha iyi güç verimliliğine sahip kılacak ve cihazların batarya sürelerini artıracak.
802.11ax, hücresel veri endüstrisinden alınan birçok çoklu kullanıcı teknolojisini kullanacak. MU-MIMO ve OFDMA olarak adlandırılan bu teknolojiler, çok daha fazla eş zamanlı bağlantı ve daha geniş kullanım imkanı sunarak performansı ve kapasiteyi artıracak. Özellikle birçok cihazı aynı anda kullanan kullanıcılar bu teknolojilerin faydasını görecek. 2022 yılında ev başına 50 cihaza ulaşılacağı tahmin ediliyor.
Wi-Fi 6, daha önce de bahsettiğimiz gibi daha sıkışık ağların bulunduğu alanlarda etkili olacak ve özellikle nesnelerin internetinin (IoT) gelişimine katkıda bulunacak. Wi-Fi 6 da çok daha fazla cihazın yükünü kaldırabilecek ve daha iyi çoklu kullanıcı veri aktarım imkanı sunacak.

Genel olarak Wi-Fi 6, 802.11ac standardının üzerine 50’den fazla güncellenmiş özellik koyacak. Ancak standardın son halinde bu özelliklerin hepsi yer almak zorunda değil.

Wifi 6 Özellikleri Neler?

 Ultra-HD ve sanal gerçeklik yayınları için daha fazla bant genişliği
 Daha fazla aktarım imkanı sunacak çoklu bağlantı desteği
 Daha fazla bant (2.4 GHz ve 5 GHz’in yanı sıra 1 ve 6 GHz)
 Bahsedilen bantlar daha fazla kanala bölünebilecek ve daha fazla iletişim imkanı sunacak
 Paketler daha fazla veri içerecek ve ağlar farklı veri akışlarını tek seferde işleyebilecek
 Maksimum menzilde 4 kata kadar daha fazla performans
 Dış mekanlarda ve kalabalık ortamlarda daha iyi performans
 Sunumun zayıf olduğu ağlardan kablosuz trafiği azaltma

Wifi 6 ‘ya Altyapımız Hazır Mı?

Wi-fi 5 ile kablosuz internet bağlantısı alan bir ev kullanıcısı için; Wifi 6 ile daha yüksek bağlantı performansı alabileceği aşikar. Ancak 40mbit/sn ve üzerinde yüksek bantlara sahip değilseniz Wifi 6 ‘dan beklediğinizi alamayacaksınız.
Dolayısıyla bizi şu temel soruna getiriyor, Altyapımızın da gelişen teknoloji ile birlikte geliştirilmesi gerekiyor.

Wifi 6 yı kullanıp kullanmamayı seçmek temelde bir Altyapı sorusu halinde şuan. Eğer altyapınız Wifi 6 ‘ya elveriyorsa yukarıda da ifade ettiğimiz artılarından faydalanabilirsiniz. Wifi 6 nedir konusunda merak ettiklerinizi yorum alanında yazabilir veya forum sayfalarımızda konuyla ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Bir Cevap Yazın