İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Genel / Internet

WordPress En İyi Cache Eklentileri

WordPress En İyi Cache Eklentileri

SEO denince hızlı web sitesi daha başarılı SEO uyumlu bir site olarak nitelendirilir. Kullanıcı deneyimi üzerine yapılan araştırmalara göre kullanıcıların web sayfaların 2 saniyenin altında yüklenmesini beklemektedirler. Eğer web siteniz 2 saniyeden daha geç bir sürede açılıyorsa kullanıcı sahip olduğunuz URL adresini terk ederek arama sonuçlarında yer alan başla içeriklere yönelecektir. Bu kullanıcı deneyiminin düşmesine ve sıralama kaybı yaşamanıza neden olacağından dolayı web sitenizin hızını arttırmak öncelikli görevleriniz arasında yer alır.Yapılan son güncellemeler sonrasında web sitelerin sahip olduğu sayfa açılış hızı bir sıralama kriteri haline getirildi. Geç açılan bir web siteye sahipseniz kesinlikle bir süre sonra sıralamalarda gerileme yaşamaya başlayacaksınız.

Sayfa Hızı İçin Cacheleme İyi Bir Çözümdür

Cacheleme yani belirli sayfaların ön belleğe alınması, web sitenin statik bir sürümünü oluşturup saklamak ve web siteye ikinci defa ya da daha fazla sayıda gelen kullanıcılara bu oluşturulan statik sayfaları sunmak şeklinde çalışmaktadır. Statik sayfalar herhangi bir gecikmenin olmasını engelleyerek içeriklerin hızlı açılmasını sağlar. Bu da UX yani kullanıcı deneyiminin artması anlamına gelir.

Web sitelerin yavaş açılmasının en büyük nedeni sorgu sayısının yüksek olmasıdır. Javascript, CSS, video ve resim dosyaları sorgu sayısının artmasına ve doğal olarak sayfaların geç açılmasına neden olur. Bu dosyalar WordPress Cache eklentileri ile önbelleğe alındığı zaman sorgu sayısı azalır ve doğal olarak sayfalar daha hızlı açılır.WordPress sistemlerinde ön belleğe alma işlemleri iki şekilde gerçekleştirilir. Bunlar arasında tarayıcı ön belleğe alma ve sunucu cacheleme yer almaktadır.

  • Tarayıcı önbellekleme: tarayıcı önbellekleme işlemi sayfalarda yer alan istek sayısını azaltmaya dayalıdır. Tarayıcı istek sayısı azaldığında da doğal olarak web siteler daha hızlı açılır.
  • Sunucu önbellekleme: özellikle yüksek trafiğe sahip olan web sitelerde daha iyi sunucuların kullanılması maliyetin artmasına neden olur. Bu tip durumlarda sunucunun tamamı önbelleğe alınarak sunucu performansı ve web site hızı arttırılır.

WordPress İçin En İyi Cache Eklentileri

Dünyanın en gelişmiş web site sistemlerinden birisi olan WordPress içerisinde çok sayıda cache eklentisi bulunmaktadır. Bunların performansı birbirinden farklı olduğu gibi ekstra olarak farklı özelliklerinin de olduğu bilinmektedir. Bu başlığımızın altında sizlere en iyi olan WordPress cache eklentileri hakkında bilgi vereceğiz. Bu eklentilerin ayrıca SEO uzmanları tarafından en çok tercih edilen eklentiler olduklarını da bilmenizi isteriz.

1- WP-Rocket

WP Rocket, piyasadaki en iyi WordPress önbellek eklentisidir. Farklı önbellekleme seçenekleri için kullanılan teknik terimleri bilmiyorsanız, bu en kolay ve en yeni başlangıç dostu önbellek eklentisidir.

Kullanıcıların tek tıklamayla web sitelerini anında önbelleğe almasını sağlar. Tarayıcı, önbelleği oluşturmak için WordPress sayfalarınızı otomatik olarak alır. Eklenti daha sonra, gzip sıkıştırma, sayfa önbelleği ve önbellek ön yüklemesi gibi önerilen WordPress önbelleğe alma ayarlarını otomatik olarak açar.

WP Roket ayrıca performansı daha da artırmak için açabileceğiniz isteğe bağlı özellikler içerir. Lazy Load, CDN desteği, DNS ön getirme, küçültme ve daha fazlasını içerir.

Eklentiyi 50 TL fiyatla almak için mağazamıza uğrayın.

https://shopier.com/19548962. WP Super Cache

WP Süper Önbellek bir milyondan fazla aktif kurulum ile WordPress için bir başka popüler önbellek eklentisidir. Eklenti, WordPress.com’un arkasındaki aynı ekip olan Automtic tarafından çalıştırılmaktadır.

WP Süper Önbellek, dinamik WordPress blogunuzdan statik html dosyaları oluşturmanıza yardımcı olur. Sitenizdeki nispeten ağır WordPress PHP betiklerini işledikten sonra, WP Super Cache web sitenizi ziyaret edenlerin çoğuna statik HTML dosyası sunar.

WP Süper Önbellek, önbelleğe alınmış dosyaları 3 şekilde sunar:

Basit: Bu, dosya önbelleğe alma işleminde en çok önerilen yöntemdir, çünkü PHP dosyalarını düzenlemek zorunda değilsiniz. Artı .htaccess dosyasının yapılandırılması gerekmez.
Gelişmiş: Bu, kullanıcılara süper önbelleğe alınmış HTML dosyalarını sunmak için en hızlı önbellekleme yöntemidir, ancak .htaccess dosyalarınızın değiştirilmesini gerektirir.
WP Süper Önbellekleme: Bu yöntem, bilinen kullanıcılar için (sitenize giriş yapan, yorum bırakan vb.) Sayfaları önbelleğe almak için kullanılır. En esnek önbellekleme yöntemi olmasına rağmen, diğer yöntemlere göre biraz daha yavaştır

3. W3 Total Cache

W3 Total Cache en popüler WordPress önbellekleme eklentilerinden biridir. Yeni başlayanlar için biraz korkutucu görünmesini sağlayabilecek bir dizi seçenekle birlikte kapsamlı bir WordPress önbellek eklentisidir.

WordPress önbelleğini düzgün bir şekilde ayarlamak için ihtiyacınız olacak tüm özellikleri içerir. Bu, sayfa önbelleğini, nesne önbelleğini, gzip sıkıştırmasını, sınırlı küçük doğrulama desteğini, CDN desteğini ve daha fazlasını içerir.

Yeni başlayanlar W3 Total Cache kullanmak biraz zor bulabilir. Ayrıntılı kurulum talimatları için W3 Total Cache eklentisinin nasıl kurulacağı ve kurulacağı ile ilgili makalemize bakın.4. WP Fastest Cache

WP Hızlı Önbellek, resmi WordPress eklentileri deposunda bulunan en kolay WordPress önbellek eklentilerinden biri haline getiren WordPress önbelleğe alma için daha az yapılandırma ayarıyla birlikte gelir.

Diğer tüm önbellek eklentileri gibi, dinamik WordPress sitenizden de statik HTML dosyaları oluşturur.

Dosya boyutunu azaltmak için, eklenti HTML ve CSS dosyalarını küçültür. Ayrıca, sitenizdeki emojileri devre dışı bırakmanıza izin verir. Yinelenen ziyaretçiler için sayfa yükleme süresini azaltmak üzere tarayıcı önbelleğini etkin bir şekilde uygular ve bir çok CSS dosyasını bir araya getirerek HTTP gidiş geliş sayısını azaltır.

Eklentinin premium sürümü, görüntü optimizasyon, veritabanı temizleme, mobil önbellekleme ve daha fazlası gibi sayfa hızınızı artırmak için pek çok benzersiz özelliğe sahiptir.

Ücretsiz WP En Hızlı Önbellek eklentisini yükledikten sonra, premium sürümü doğrudan WordPress panonuzdan satın alabilirsiniz.

Fiyat: Hem ücretsiz hem de premium sürümleri mevcuttur. Fiyat web sitesinden gizlenir ve ücretsiz eklentinizin içine yerleştirilmiş olan satın al düğmesine tıkladığınızda görülebilir.

5. Comet Cache

Comet Cache, 60.000 aktif kurulumla bir başka popüler önbellekleme eklentisidir. Diğer önbellek eklentilerinden farklı olarak, Comet Cache oturum açmış kullanıcıları da önbelleğe alma özelliğine sahiptir. Bu, bir üyelik sitesi, e-ticaret sitesi veya kullanıcıların kaydolmasını gerektiren başka siteler çalıştırıyorsanız, Comet Cache sizin için kullanılması gereken bir eklentidir.

Eklenti, Apache sunucusuyla tarayıcı önbelleğe alma özelliğini kullanır; bu, sunucu ile tarayıcı arasında birden fazla gidiş dönüşü önleyerek sayfa hızını artırabileceğiniz anlamına gelir.

Sitenizdeki tüm önbelleğe alınmış dosyaları, istediğiniz içerik dağıtım ağından (CDN) da sunabilirsiniz. CloudFront, MaxCDN ve daha fazlası gibi popüler CDN ağlarını destekler.

Sunucunuz meşgulken yeni bir önbellek sürümü oluşturmamak için, eklenti sunucu yükünü izler ve önbellek son kullanma tarihini geçici olarak devre dışı bırakır.

Eklenti ayrıca, site önbelleğinizin durumu hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak önbellek istatistiklerini gösterir.

Fiyat: Hem ücretsiz hem de premium sürümleri mevcuttur. Tek bir site lisansı bir kerelik 39 $ ücret karşılığında satın alınabilir.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın