İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Afiş / Sağlık / YAŞAM

Wuhan Virüsü Yayılıyor : Virüs 5 Ülkede Aktif

Wuhan Virüsü Yayılıyor : Virüs 5 Ülkede Aktif

Bilinen virüslere benzemeyen, coronavirus tipinde İlk olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve zamanla diğer ülkelere yayılmaya başlayan Wuhan Virüsü, son günlerin ana gündem maddesi haline geldi. Yakın zaman önce Avustralya’ya sıçradığı dile getirilen Wuhan Virüsünün etkileri harita üzerine gösterildi.

Çin resmi medya kanalları üzerinden bugüne kadar kaynağı belirsiz Wuhan Virüsü sebebiyle bugüne kadar altı kişinin hayatını kaybettiğini aktarmıştı. Binlerce kişinin daha virüsten etkilendiği dile getirilmesine rağmen virüsün yayılma gücü göz ardı edilmişti.

Halihazırda birçok ülke Wuhan Virüsü sebebiyle havaalanlarında çeşitli gözetleme ve önlem tedbirleri almaya başlamışlardı. Özellikle virüsün Avustralya sınırlarında görülmesinden sonra önleyici faaliyetler hız kazanmıştı.

Wuhan Virüsü hangi ülkere yayıldı?

Daha önce yine Doğu Asya ülkelerinden başlayan ve dünyaya yayılan virüsler, onlarca kişinin ölmesine sebep olmuştu. Kuş gribi salgınında ise insanların yanı sıra bu sefer hayvanlar da itlaf edilerek zarar görmüşlerdi.

Wuhan Virüsü hakkında araştırmalar sürerken, henüz virüsün kaynağına dair bulgulara ulaşılamadı. Bu sebeple hızla yayıldığı görülen virüsün önüne geçmek için henüz adım atılamadı.

Hemen yukarıda gördüğünüz haritada ise virüsün hangi ülkelerde görüldüğü gösterildi. Harita üzerine işlenmesi ile virüsün tehlikeleri daha vurucu şekilde dikkatleri celp etti.

WHO Açıklama yaptı. İnsandan insana bulaşabiliyor!

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre elde edilen ön veriler ışığında, virüsün insandan insana bulaşan, fakat şimdilik, söz gelimi grip gibi kolayca yayılıp dağılan bir özellik göstermediğini ve Çin hükümetine seyahat veya ticaret kısıtlaması yönüne bir uygulama yapılmadığını, dolayısıyla henüz küresel ölçekte panik yaratacak bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Akgül, “Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre virüsün, Çin’in Wuhan kentinde bulunan bir deniz ürünleri pazarından kaynaklı olması muhtemel. Çin hükümeti 1 Ocak 2020 itibarıyla bu pazarın kapatıldığını, 7 Ocak 2020’de ise virüsün izole edildiğini duyurdu. Yine bu açıklamaya göre söz konusu ‘gizemli virüs’ Coronavirus ailesinden, ama SARS, grip, adenovirus veya MERS değil” açıklamalarında bulundu.

Hangi belirtiler görülüyor?

Yeni virüsten etkilenen insanlarda görülen belirtiler arasında; ateş, solunum güçlüğü ve akciğer grafisinde pnömonik tutulumlar gibi semptomların görüldüğünü belirten Akgül, “Dünya Sağlık Örgütü, 12 Ocak 2020 tarihine kadar olan dönemde onaylanmış 41 vaka olduğunu kaydetti. Bunların 7’sinde ağır hastalık tablosu olduğunu ancak 6’sının taburcu edildiğini ve altta yatan ek hastalığı olan 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Son verilere göre ise, Tayland ve Japonya’da virüsle ilişkili olabilecek toplamda 3 ek vaka daha bildirildi” diye konuştu.

Virüsler nasıl bu kadar çabuk çoğalıyor?

Virüslerin hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve hücre başına genelde yüksek sayılara kolayca ulaşabildiklerini kaydeden Akgül, “Bu nedenle kısa zamanda mutasyon geliştirme ihtimalleri artar. Virüsler mutasyon veya rekombinasyon sonucunda genetik olarak değişerek yeni türler oluşturabilirler. Virüs nüfusu hücre bölünmesi yoluyla artmamaktadır çünkü virüsler birer hücre değillerdir. Bunun yerine, kendilerinin birden fazla kopyasını üretmek için bir konak hücrenin organellerini, moleküllerini ve metabolizmasını kullanırlar, konağa kendi parçalarını kopyalattırıp bu parçaları yine konakta birleştirirler” dedi.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>