İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Telefon

Xiaomi Kullanıcı Yorumları : Neden Xiaomi Tercih Etmeliyim?

Xiaomi Kullanıcı Yorumları : Neden Xiaomi Tercih Etmeliyim?

Xiaomi Kullanıcı yorumları için geldiyseniz sayfayı aşağı kaydırın Xiaomi Kullanıcı Yorumları başlığı altında gerçek kullanıcılara ait derlediğimiz yorumları bulacaksınız , Neden Xiaomi tercih etmelisiniz ? bu konu ilginizi çekiyorsa şayet bir kupa kahve alın, Xiaomi üzerine şöyle derinlemesine bir sohbete başlayalım. Bu arada unutmadan üye olarak Forum sayfamıza da dilediğiniz konuda , sorularınızı veya düşüncelerinizi yöneltebilirsiniz. Forum reklamımızı da yaptığımıza göre artık konuya dönebilirim.

Xiaomi söz konusu olduğunda 3 kitle mevcut

Bunlardan ilki ve asıl hedeflediğim kitle olan Nötr Kitle. Bu kitle, Xiaomi ürünleri hakkında hiçbir fikri olmayan en fazla bu markayı ismen tanıyan kitledir. Bir diğeri Karasız ve Şüpheci kitle. Bu kitle ise markayı ve ürünlerini tanıyor ancak şüpheyle yaklaşıyor ve bu marka ürünlerine bulaşıp bulaşmamakta kararsız. Genelde de çekimser kalıp farklı markalara yöneliyorlar. Ama yine de göz ucuyla da olsa Xiaomi marka ürünlere göz gezdirmekten de geri kalmıyorlar. Son kitlemiz Fanatik kitle. Bu kitle tabiri caizse değil Xiaomi marka telefon, Xiaomi markası klozet çıkarsa gider o klozeti dahi satın alır. Şu son kurduğum cümleyi garipseyen kitle bu arada ya Nötr yada Kararsız kitledir. Çünkü Fanatik kitle, bu cümleyi okur okumaz tebessüm etti bile. J

Xiaomi neden bu kadar tutuldu ?

Öncelikle arkadaşlar konunun Marka ve markanın ürün kalitesi konuları üzerinde durmadan önce bir şeyi anlamalıyız. Dünya üzerinde Otomotivden sonra elektronik ürünler pazarı, dünya üzerinde en çok rekabet edilen sektörlerin başında gelir. Elbette buna tüm elektronik ürünler dahildir. Ancak biz şuan bu sektörün “Telefon” ayağını konu alıyoruz. Konudan sapmadan, şöyle demek mümkündür “Telefon üreticileri arasında amansız bir rekabet savaşı hakim”.

Bu amansız rekabet savaşının sonuçlarını her yıl bir tık daha ileriye götürülen teknolojiler ile görebiliyoruz. Her yeni model ile birlikte geliştirilmiş bir yeni entegre (ram, cpu,wifi, mobil ağ), kamera karşımıza çıkıyor. Ve elbette kullanıcılar da en iyisine sahip olmak istiyor. Ancak şöyle bir şey var ki ; Dünya pazarını oluşturan telefon kullanıcı kitlesinin genel demografik yapısını iyi analiz eden Xiaomi, rakip firmaların sürekli rekabet halinde olan ve sürekli gelişen özelliklerle birlikte sürekli olarak artan fiyatlara karşılık kullanıcıların karşılık veremeyeceğini gördü. Veeee.

Fiyat / Performans İlkesiyle Pazara Giriş Yaptı

Xiaomi, tipik bir Çin markası burası kesin. Tipikten kast ettiğim “kalitesiz” anlamında değil elbette. Xiaomi ‘nin her kitleye hitap eden farklı segmentlerde ürünler ortaya çıkarması, ve en düşük segmentteki ürünlerinde dahi bu ürünlerin muadili olan diğer firmalara göre çok daha yüksek performanslara sahip olması, insanların kalplerini fethetmeye başladı. İlk tanıştığım Redmi modeli ilk lansman fiyatlarını açıkladığında ortalama bir telefon fiyatındaydı. Ancak öyle bir şey var ki teknik özellikleri ve performansı orta segmentteki diğer Samsung, LG gibi modelleri fiyat/performans açısından çok gerisinde bırakıyordu. Bu ilk ürünle olan tanışmamızdan 3 yıl sonra vedalaşma zamanı gelmişti, hayatımda ilk kez bir telefondan, telefon çalışır haldeyken vedalaşmak da varmış meğer kısmette. Genelde bozulduğu veya dramatik düzeyde yavaşladığı için yenisi aldığım için,  bu durum benim için biraz yeniydi. J

Derken Redmi serisinden Note serisine geçerek Xiaomi Note 4 , 5 , 6, 7 ve şimdi 8’i test etmekteyim. Her biri birbirinden başarılı bu ürünler hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Ancak söyleneceklerin başını “FİYAT/PERFORMANS” çekiyor.

Bir Kıyaslama Örneği Verelim (Xiaomi Note 8 vs Samsung S10 Lite)

 

FİYAT7200 TL1700 TL
BATARYA4500 Mah4000 Mah
*Samsung Galaxy S10 Lite %13 daha uzun çalışır.
PİKSEL (ppi)393 ppi409 ppi
RAM8 GB4 GB
CPU / ÇEKİRDEK88
CPU HIZI1 x 2,84 + 3 x 2,42 + 4 x 1,8 GHz4 x 2 + 4 x 1,8 GHz
*Samsung Galaxy S10 Lite %18 daha hızlı işlem yapar.
KAMERA MP48 + 12 + 5 MP48 + 8 + 2 + 2 MP
ÖN KAMERA32 MP13 MP
DAHİLİ HAFIZA128 GB128 GB

 

İki ürünün fiyatlarını karşılaştırdığımızda , Samsun’un Xiaomi’ye oranla %423 daha pahalı olduğunu görüyoruz. Performanslarını kıyasladığımızda, ki bu kıyaslamayı Antutu puanına ve teknik özelliklerinin kıyaslanması ile ortaya çıkan performans farklarına göre hesaplıyoruz. Samsung ‘un Xiaomi’ye oranla %25 oranda daha performanslı olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

İşte Xiaomi Tam Burada Kazanıyor

%25 performans artışı için %423 daha fazla para ödemekten kaçınan insanlar Xiaomi’ye yöneliyor. Bizim Xiaomi Note 8 ve Samsung S10 Lite için yaptığımız bu kıyaslamaya benzer pek çok kıyaslama yapılabilir. Hemen hemen hepsinde benzer fiyat farkları ile küçük performans farkları ortaya çıkıyor. Hal böyleyken tam bir fiyat performans canavarı olan Xiaomi ürünleri rakipsiz hale geliyor.

Hiç mi dezavantajı yok?

Tabi ki var. Özellikle çok kesin fotoğraflar çekmek için telefon almak isteyen biri için Xiaomi’yi önermem. Bu Xiaomi marka telefonlar iyi fotoğraf çekemiyor demek değildir. Yanlış anlaşılmasın. Bahsini ettiğim kitle; bir fotoğrafçı edasıyla keskin netlikte fotoğraflar elde etmek isteyenlerdir. Normal telefon kullanıcıları için fazlasıyla memnun edici olan Xiaomi modelleri, bahsini ettiğim yüksek kalite ve keskinlik arayan kullanıcılar için bir seçenek olmayabilir.

Xiaomi kullanıcı Yorumları

10′ larca Alışveriş sitesinden derleyeceğimiz Xiaomi Kullanıcı Yorumları ‘nı çok kısa bir zaman içerisinde burada toplayacağız.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın