İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Popüler / Tarih

Yok Olan Dünya Harikaları : Geçmiş ile Şimdiki Halleri

Yok Olan Dünya Harikaları : Geçmiş ile Şimdiki Halleri

Rodos Heykeli

Colossus, Rodos’taki Mandraki Limanı’na, 49ft mermer kaideler üzerine inşa edilmiş, gemi bacaklarının arasından geçmelerine izin veren, Yunan güneş tanrısı Helios’un 104 fit uzunluğundaki bir zafer anıtıydı. Bu, Demetrius Poliorcetes’in Rodos’un uzun kuşatması kuşatmasına karşı kazanılan zaferi işaretlemek için yeterli olmamış gibi, Rhodians, heykeli yeni mağlup edilen Kıbrıs ordusunun cephaneliğinin erimiş kalıntılarından inşa etti. Birliğin bir sembolü olan Colossus, MÖ 304 yılında başlayan ve on iki yıl boyunca Lindos Şatosu tarafından şekillendirilmiştir. Ne yazık ki, devasa boyuta rağmen, mucize 56 yıl sonra güçlü bir depreme dayanamadı. Heykel, Müslümanların halifesi Muaviye tarafından eritildiği ve hurdaya satıldığı Arapların işgalinden sonrasına kadar yaklaşık bir bin yıl boyunca düşüşe devam etti.

Geçmiş:

Günümüz:

Giza Piramidi

Bu günlerde, neredeyse her ay yeni bir en yüksek bina ortaya çıkıyor ve kimseyi etkilemiyor, ancak 19. yüzyıla kadar modern insanı, Giza’nın en büyük olduğu rekorunu taşıyan Büyük Giza Piramidi’nden daha uzun bir bina inşa etmek için aldı. dört bin yıldan fazla bir süredir insan yapımı yapı. 481ft boyunda piramit, 2560 yılında MÖ Mısırlı firavun Khufu için bir mezar olarak 13 dönüm üzerine inşa edilmiştir. Piramitler inşa ederken 100.000’e kadar kalifiye Mısırlı’nın geçici kentte kaldığı keşfedildi ve 2.5-15 ton ağırlığındaki 2.3 milyon taş bloğun bu en büyük ve en etkileyici yapısının günümüz turistlerine hayran bırakılan tek eski harikası olduğu keşfedildi.

Babil’in Asma Bahçeleri

Bu listenin girişinin gerçek hayatta mı yoksa sadece bir yazarın hayal gücünde mi olduğuna dair bazı spekülasyonlar var. Epik 65ft yüksekliğindeki terasları ve karmaşık makineleriyle, bir mühendislik başyapıtı gibi görünüyor, kesinlikle inşa etmek zor olurdu. Efsaneye göre, Babil’in Asma Bahçeleri, günümüz Irak’ında Fırat Nehri yakınında, Babil Kralı Nebuchadnezzar’dan, Orta Çağ İmparatorluğu’nun yeşil dağlarına ev sahipliği yapan eşi Amytis’e hediye olarak inşa edildi. Bir peri masalı ya da gerçek hikaye olsun – bahçeler Dünya üzerindeki yeşil bir cennete benziyordu.

 

İskenderiye Feneri

Gelecekteki tüm fenerler için çıtayı ayarlayan deniz fenerinin, Ptolemy I tarafından görevlendirilen ve 300 – 280 yıllarında Cniduslu Sostratus tarafından M.Ö. inşa ettiği anıtsal İskenderiye Feneri, dünyanın ilk deniz feneri olduğuna inanılıyor. 330ft uzunluğundaki görkemli yapı, Giza piramitlerinden sonra yüzyıllar boyunca dünyanın üçüncü en yüksek binasıydı. Üç seviyeli yapının tepesinde yanan bir ateş: altta bir kare seviye, ortada bir sekizgen seviye ve silindirik bir tepe, deniz fenerinde deniz feneri 12. yüzyılın sonları ile 15. yüzyılın sonlarında depremlerle yavaş yavaş yıkılana kadar yönlendirildi. ve Mamlūk sultan Qāʾit Bāy tarafından bir ortaçağ kalesine dönüştürülmüştür.

 

 

Halikarnas Mozelesi

Sizden sonra yeni bir terim varken oldukça çarpıcı bir bina yaptığınızı biliyorsunuz. Karia kralı Mausolus için inşa edilen ayrıntılı bir mezar, geç hükümdarın isminin büyük bir cenaze anıtını anlatan bir kelime haline geldiği için muhteşemdi. Bugünkü Bodrum’da, 350 bin M.Ö. civarında devasa 148 ft türbesi inşa edilmiştir. Beyaz mermerden yapılmış yapı, Yunan, Mısır ve Likya mimari özelliklerini yansıtıyordu. Listeyi, biri araba kullanan bir Mausolus heykeli olan devasa, muhteşem heykeller sayesinde yaptı. Türbesi, 13. yüzyılda kademeli olarak depremlerden yoksun kalmıştır.

 

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Bir Cevap Yazın