İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Genel

Zombi Bilgisayar Nedir? Nasıl Anlaşılır? Riskleri ve Korunma Yolları

Zombi Bilgisayar Nedir? Nasıl Anlaşılır? Riskleri ve Korunma Yolları

Zombi Bilgisayar Nedir , bilgisayarınız veya telefonunuz zombi bilgisayar mı? Bunu nasıl anlarsınız ve nasıl korunabilirsiniz. Bilgisayar veya Telefonlarınızın zombi bilgisayara dönüşmesinin yasal riskleri nelerdir? Bu yazıda bu başlıkları ele alacağız. Öncelikle Zombi bilgisayar nedir bunu kısaca anlatalım.

Zombi Bilgisayar Nedir?

Zombi bilgisayar veya telefonlar, siz farkına dahi varmadan, internet üzerinden indirdiğiniz kaynağı güvenilir olmayan bir programı  veya uygulamayı kurduktan sonra yüklenen kötü amaçlı yazılımlar ile olur. Genelde, bilgisayarınızın bir zombi bilgisayar olup olmadığını anlayamazsınız. Genel adları Malware olarak anılan, sözünü ettiğimiz bu zararlı yazılımların amacı sizden bilgi sızdırmak/çalmak değildir. Çok daha kurnazca bir sebebi var!

Bilgisayarınızı zombiye çevirerek sizi bir Bot ağının parçası haline getirirler

Öncelikle şunu anlamalısınız. Artık fiziksel olduğu kadar, bir o kadar da dijital bir dünyada yaşıyoruz. Hatta öyle ki, pek çok şirket yalnızca internet üzerinde faaldir. İnternet üzerinden kazanırlar. Başlıca örnekleri: Ebay, Amazon, Türkiyeden Gittigidiyor, N11 vs. hatta Whatsapp gibi üzerinde herhangi bir şeyin alınıp satılmadığı uygulamalar, sohbet ve sosyal medya uygulamalarına varıncaya kadar bu şirketler için İnternet ağı, çok büyük bir pazardır.  Dünya üzerinde İnternet üzerinden kazanan bunların dışında sayısız firma var. Haliyle bu firmaların arasında bir de rekabet var.

Peki tüm bunların konumuz ile ilgisi ne?

Şöyle örnek vereyim. Büyük bir limited şirketim var ve bir Alışveriş Sitesi açacağım. Ancak piyasaya yeni gireceğim için, güçlü rakiplerim olduğu için, rakiplerimin web sayfalarını servis dışı bırakmak adına Zombi bilgisayarlardan oluşan dev bir ağ yardımıyla, rakip web sitelerine, DDOS yapılmasını ücreti mukabilinde sağlayabilirim.

Bilgisayarlarımız bu Malware yazılımları yazan kimseler tarafından sırf zevk için yazılmıyor. Bir milyon kullanıcıya sahip bir uygulamanın içinde bu yazılımlardan olduğunu hayal edin. Bu şu demek oluyor bir milyon kullanıcı ile eş zamanlı her bir internete bağlı cihaz tarafından 1’er Megabyte’lık veriyi tek bir hedef IP üzerine yönlendirildiğinde o IP üzerine 1 mb/sn x 1.000.000 yani; saniyede 1 Terabyte ‘lık veri iletilmiş olur. Haliyle bu yoğunlukta veriye karşılık veremeyen karşı sunucu bilgisayar işlevsiz kalır.

Bu yöntemin adı DDOS (Distributed Denial of Service) , Türkçe adıyla Hizmet Devredışı Bırakma ‘dır.  DDOS nedir? DDOS saldırıları nasıl yapılır? Nasıl oluşur? bu konuyla ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayar veya cihazınızda anlık olarak yaşanan yavaşlamalar. Anlam veremediğiniz, özellikle mobil telefonlarınızda fazladan internet MB kullanımı cihazınızın bir zombi (Botnet) ağına dahil olmuş olabileceği anlamına gelebilir.

Riskleri ve Korunma Yolları

Öncelikle korunma yönteminden bahsedelim. Kesinlikle kaynağı güvenilir olmayan hiçbir uygulama veya program kullanmayın. Özellikle günümüzde Torrent ile indirilen programlar, video dosyaları, filmler bunlar dışarıdan her ne kadar masum görünüyor olsalar da bu program dosyalarının altına işlenmiş, çalıştırdığınızda ard alanda size hissettirmeden Malware yazılımını sinsi sinsi bilgisayarınıza kuran uygulamalar mevcut. Güncel bir Antivirüs yazılımı kullanmanız önemli ölçüde korunmanızı sağlayacaktır. Ancak unutmayın ki Antivirüs uygulamalarının da tanıyamayacağı Malware yazılımlar olabilir. Bu sebeple ilk adımı yani kaynağı belirsiz kaynaklara güvenmemek en iyi korunma yoludur.

Risklerine Gelirsek

Şöyle düşünelim. Diyelim bir DDOS saldırısına farkında olmadan ortak olmuş bir zombi cihazınız var. Ve bu saldırının çok sansasyonel olacak, çok ses getirecek bir yere yapıldığını varsayalım. Diyelim bu saldırı  yurtdışından organize edilen, Türkiye Cumhuriyetinde önemli bir kuruma yapılıyor diyelim. Artık kayıt loglarında siz de bu saldırının bir parçası haline gelirsiniz. Elbette farkında olmadan buna alet edildiniz ancak yine de bununla ilgili başınız ağrıyabilir.

İçeriği sosyal hesaplarında paylaş

Çok bilmeye meraklı, az bilen insan. Kimliği belirsiz admin kişisi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>